| madalinaandreea1993 a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu cu o zi dupa terminarea ciclului si s-a rupt prezervativul, imediat dupa am fost si m-am spalat, iar pentru precautie a 2 zi am luat si pastila de a doua zi postinor. Mentionez ca nu am avut sangerari sau alte simptome dupa pastila, ciclu trebuia sa imi vina acum 10 zile, ieri a curs putina maroneala, am sanii unflati, dar nu ma doare burta nu am nici un semn ca ar veni ciclu. Credeti ca ar putea fi vorba de sarcina, inca nu am facut nici un test pentru ca imi este frica, am zis sa mai astept sa vedem.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a ramane insarcinata in urma unui sex cu EJACULARE IN VAGIN care a fost intretinut in ziua urmatoare terminarii MENSTRUATIEI (nu a CICLULUI), probabil in a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a CICLULUI MENSTRUAL, teoretic este de maxim 3-5% sau altfel spus aproape IMPOSIBIL sa se produca. Din acest motiv folosirea pastile Postinor2 asa dupa ureche sau altfel spus dupa cum te-a taiat capul (prost), a reprezentat o crasa IRESPONSABILITATE deoarece ai folosit acea "bomba hormonala" absolut INUTIL/FARA ROST. Dereglarile hormonale au fost si sunt provocate in continuare de pastila folosita fara rost si din acest motiv dereglarea ciclului menstrual va continua sa semanifeste si in lunile urmatoare. Fiindca in momentul folosirii pastilei NU a existat posibilitate de a se produce o sarcina si cu atat mai putin dupa, formarea unei sarcini a fost IMPOSIBILA si din acest motiv in mod sigur se va porni menstruatia insa este imposibil de anticipat si/sau precizat data sau momentul producerii efective, din cauza dereglarii mai mult sau mai putin intense existente in acest moment in organismul tau. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Tina139 a răspuns:

Sunt reactii adverse de la pastila. E ceva normal sa intirzie menstruatia dupa luarea preparatului.