| Larisaconstanti a întrebat:

Bună ziua, am o nelămurire, luna trecută mi-a venit menstruația pe data de 19 iunie, cu perioada fertilă începând din data de pe 27 iunie până pe 3 iulie cu data de ovulație pe 2 iulie, așa îmi scrie pe aplicația care o folosesc, calculând încă de vreo două sau trei ori si pe internet cu diferite calculatoare de ovulație și altă metodă numărând de la prima zi a urmatoarei menstruații cu 14 zile în urmă dar îmi dă pe data de 3 iulie ziua ovulației exact când s-a întamplat actul sexual. Am un ciclu cu lungimea de28 de zile și mereu mă ține 5 zile, sa mai întamplat să îmi vină mai devreme cu 2 zile sau cu 2 zile mai târziu dar tot 5 zile mă ține, dar nu s-a întâmplat recent ci acum vreo 1 sau 2 ani. Am avut contact sexual neprotejat cu soțul meu pe data de 3 iulie cu ejaculare în vagin, adică imediat după ziua ovulației de pe data de 2 iulie dacă este calculată corect de pe aplicație sau dacă calculul cu număratoarea inversa de la prima zi a urmatoarei menstruatii cu 14 zile inapoi atunci îmi dă pe 3 iulie ziua ovulației excat când s-a întâmplat actul. Întrebarea mea este, se poate forma o sarcină? Țin sa menționez că mai am 1 zi până când ar trebui să îmi vină următoarea menstruație și am avut acum cateva zile durere de sani dar foarte foarte puțin în rest dureri de burtă nu nici de spate, exact cum aveam de fiecare dată cu o saptămână înainte sau coșuri, nici ele nu și au făcut apariția. Vă mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia descrisa probabilitatea de a se produce o fecundare a ovulului este foarte mare deci si posibilitatea de a ramane insarcinata. Fiindca contactul sexual cu ejacularea spermei in vagin a avut loc chiar la terminarea perioadei fertile (29)30, 1,2 3(4 ) Iulie exista posibilitatea ca fecundare sa nuse fi realizat datorita faptului ca OVULUL uneori este VIABIL mai putin de 12 ore. In acest caz totul depinde daca "s-a mai prins ultimul vagon" cum se spune, fiindca in cazul in care va doriti un bebeus ar fi trebuit sa intretineti contacte sexuale cel putin de 2 ori pe zi incepand cu 2-3 zile inainte de ziua ovulatiei, adica in zilele de 1, 2, 3, Iulie, pentru a maximiza sansele. Fiindca pana in prezent nu au aparut simptomele premenstruale cunoscute se poate aprecia ca exista sanse reale ca sarcina sa se fi realizat, sa fie instalat in uter, si din acest motiv sa NU se mai produca menstruatia. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Durerile pot fi si cele premenstruale, asa ca nu ai cum sa-ti dai seama daca sarcina s-a format sau nu. Daca iti va intarzia menstruatia 2-3 saptamani abia atunci poti fi sigura ca esti insarcinata si poti lua si un test de sarcina pentru verificarea acesteia.
Dorinta mare de a deveni mama este puternica si cu acesta iti poti da cu ajutorul subconstientului multe simptome ale sarcinii, ceea ce este rau si trebuie in acest timp sa nu fi stresata si sa nu te gandesti prea mult la asta. Daca vrei sa ramai insarcinata, iti recomand inainte de asta sa iti faci niste analize mai amanuntite la ginecolog si alte analize de sange.
Mai exista in comert teste de ovulatie pe care le poti face atunci cand stii ca esti aproape de zilele cand ovulezi.

| Larisaconstanti explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc frumos, sper să fie cu ochișori, sper să îmi dea Doamne Doamne

| Larisaconstanti explică (pentru MihaelaDart):

Eu nu prea am simptome premenstruale, decât cele care le am descris și o ușoara crampă acum câteva zile am uitat sa menționez, dar nu au fost exact cum le aveam mereu. Dar cred ca sunt doar simptome premenstruale.

| Larisaconstanti explică (pentru MihaelaDart):

O să văd de mâine încolo, ca mâine ar trebui să apară ciclul.

| Larisaconstanti explică (pentru Larisaconstanti):

O să văd de mâine încolo, când ar trebui să apară ciclul

| MihaelaDart a răspuns (pentru Larisaconstanti):

Nu e musai, poti sa ai timp de 6 luni dureri premenstruale si restul deloc, totul depinde de cum avansezi in varsta se fac schimbari in corp. Uneori ai, alteori deloc, depine de multi factori.
Sper sa ai noroc si sa se prinda sarcina.
Asa este si la mine, inainte aveam dureri, alteori dispareau sau cand si cand aveam niste dureri de parca cineva imi baga cutitul in mine. Acum de vreo 3 luni nu mai am nici o durere premenstruala, doar sani greoi si atat.

Bafta!