| AndaDG a întrebat:

Am o problema de sanatate si anume intarzierea menstruatiei deja de 5 zile (ciclul este unul regulat, aprox 30 zile +/- 1 zi, varsta 28 de ani). Ultima menstruatie 9 februarie, contact sexual neprotejat in 18 februarie (fara finalizare), 3 teste de sarcina facute deja pe 13, 14 si 15 martie, toate negative. In acest timp de cateva zile am observat o secretie usor galbena mucilaginoasa la urninare (uneori), alte simptome nu exista (durere, mancarime, usturime, miros dubios etc).
Am o programare la doctor in urmatoarele zile, dar pana atunci, poate v-ati confruntat cu o situatie similara?!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si are mereu o lungime de 29-31 de zile reiese ca OVULUL a fost produs intre 24-26 Februarie. Conform studiilor si cercetarilor medicale spermatozoizii ajunsi in uter pot trai maxim 5 zile chiar daca intalnesc conditii ideale. In concluzie in urma unui sex fara finalizare chiar si daca printr-o minune ar fi ajuns in uter un spernmatozoid, acesta nu putea supravietui 6-8 zile pana in momentul aparitiei ovulului care prin fecundare sa devina o sarcina. Teoretic atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se forma o sarcina se poate considera ca fiind aproape IMPOSIBILA. Toate cele 3 teste de sarcina au fost efectuate prea devreme dupa trecerea a doar 15-17 zile fiindca in acel moment in urina NU s-a atins concentratia minim detectabila de hormon hCG, si in consecinta rezultatele nefiind valabile/valide rezultatul NEGATIV este incorect. Pentru ca rezultatul testului pe baza de urina sa fie corect trebuie sa treaca minim 21 de zile de la data posibilei fecundari a ovulului. Cu pretul celor 3 teste efectuate INUTIL, se putea face un test de sarcina pe baza unei analize de sange intr-un laborator de analize medicale incepand cu data de 9 Februrie, al carui rezultat era in proportie de 98-99% sigur, valabil si CORECT. In orice caz probabilitatea de a exista o sarcina este infima sau aproape imposibila. Multa sanatate!

| AndaDG explică (pentru corbulalbrosu):

Testele au fost facute la interval de 23-24-25 de zile, dupa calculele mele. De pe 18 feb pana pe 13 martie => 23 de zile +|- 1 deja trecute pana la primul test facut.
Multumesc pentru raspuns.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndaDG):

Hormonul de sarcina hCG a carei prezenta in urina se detecteaza cu ajutorul testerului incepe sa fie produs dupa a 2 zi de la formarea sarcinii. Deci numararea celor 21 de zile necesare producerii cantitatii suficiente de hormon in urina se numara din a 2-a zi de la producerea ovulatie si a posibilei fecundari a ovulului si transformari in sarcina. Fiindca ovulatia seproduce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de inceperea menstruatiei, in cazul prezentat aceasta ovulatie se putea produce in zilele de 24, 25 sau 26 Februarie. Deci numararea se face cu data de 26 februarie ultima zi posibila de a se produce OVULATIA. Pana pe data de 24, 25 sau 26 Februarie NU se putea forma o sarcina fiindca nu exista ovulul necesar, deci este ilogic sa numeri incepand din data la care a fost intretinut actul sexual. Presupun ca acest ultim raspuns este suficient de explicit.

| AndaDG explică (pentru corbulalbrosu):

Da, este, merci pentru raspuns.
Eu totusi am inceput sa imi pun problema altor cauze (chisturi etc...).

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, cred ca esti gravida.