| alexandramariamaria a întrebat:

Am o problema destul de ciudata si nu prea stiu exact ce e, mai ales ca am fost luata prin surprindere. In urma cu 4 zile mi-a venit menstruatia, normal, fara intarzieri. Dat fiind faptul ca stiam ca imi va veni menstra nu am mai mers la epilat gandindu-ma ca mai pot astepta cateva zile si pot merge dupa. in urma cu aprx 2 zile mi-a aparut o mica ...cum sa ii spun ...umflatura in zona labiei mari externe nu ma deranja nu i-am dat atentie gandindu-ma ca este vreun cos din cauza firului de par. dar de acum doua zile pana azi, s-a inflamat destul de mult si nu mai arata deloc ca un cos arata fix ca un bob de mazare sub piele, iar din momentul aparitiei pana acum deranjul creste ajungand la durere, jena cand merg sau cand stau in sezut. m-am documentat pe internet si am inteles ca este posibil sa fie o inflamare a glandelor barthonim, responsabile cu lubrifierea zonei genitale in timpul unui act sexual. Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta va rog sa imi spuneti cum ati rezolvat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai de facut nimic special. Sa fii perfect igienica din toate punctele de vedere, cu lenjerie intima curata. Medicul la inceput va conversa cu tine despre sanatate, antecedente si la final teva intreba de viata ta intima. Este perfect normal sa discutati despre asa ceva.El va ficel care va decide ce investigatii necesita cazul tau. La dorinta ta poti fi asistata de cineva, o colega, prietena.Iti doresc sa fii relaxata si sa citeste te rog acest material : http://www.eginecolog.ro/articole/prima-vizita-la-ginecolog

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect & simptomatologie...
Cel mai probabil, este vorba de un coş sau de un furuncul :(

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Dacă nu se vindecă în 5-7 zile, atunci nu este coş/furuncul.

Totuşi, poate fi vorba de chist/abces la glanda Bartholin ( apare RAR ) - vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......inita_1104

http://www.cosmedical.ro/wp-content/uploads/2014/05/Chist-bartholin.bmp

http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?&boliid=3&tabid=143

http://www.contraboli.ro/......-in-vagin/

Atâta timp cât NU te doare tare şi nu te deranjează, NU faci nimic :)
Dacă o să apară durere mai mare, atunci mergi la un control ginecologic!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai sigura si competenta rezolvare a problemei tale o vei obtine printr-o consultare a unui medic ginecolog. Este singurul in masura sa-ti prescrie tratamentul si medicamentatia adecvata in vederea rezolvarii fara urmari a unei probleme aparent minore. Multa sanatate.

| alexandramariamaria explică (pentru corbulalbrosu):

Problema este ca nu sunt studenta si nu am asigurare medicala. deci nu prea stiu cum sa procedez, mama este plecata din tara si tata la fel.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru alexandramariamaria):

Trebuie obligatoriu sa fii asistata medical, deci esti pe lista unui medic de familie. Daca nu atunci esti in grija/intretinerea cuiva iar acea persoana te poate duce sa fii consultata de medicul ei/lui de familie.Acesta iti va da un bilet de trimitere la un cabinet medical de specialitate de stat care este gratuit in cazul in care nu-ti permiti sa achiti costul unei consultatii private. Cati ani ai, intreb doar ca sa-mi dau seama cu cine stau de vorba.Iti doresc multa sanatate si sa faci tot posibilul sa ai grija de sanatatea ta.

| alexandramariamaria explică (pentru corbulalbrosu):

Am 19 ani. eu nu am asigurare de sanatate fiindca am ales sa stau un an acasa sa invat pentru admiterea la facultate. parintii sunt plecati amandoi in strainatate eu stau singura dar imi trimit ei bani, ideea este ca eu as vrea sa merg maine la un cabinet privat insa nu am mai fost niciodata la ginecolog si nu stiu ce ar trebui sa fac

| corbulalbrosu a răspuns (pentru alexandramariamaria):

Nu ai de facut nimic special. Sa fii perfect igienica din toate punctele de vedere, cu lenjerie intima curata. Medicul la inceput va conversa cu tine despre sanatate, antecedente si la final teva intreba de viata ta intima. Este perfect normal sa discutati despre asa ceva.El va ficel care va decide ce investigatii necesita cazul tau. La dorinta ta poti fi asistata de cineva, o colega, prietena.Iti doresc sa fii relaxata si sa citeste te rog acest material : http://www.eginecolog.ro/articole/prima-vizita-la-ginecolog

Răspuns utilizator avertizat