| PussicatDolls a întrebat:

Am o problema destul de nasoală. Astazi, la vreo 10-15 minute de la începerea actului sexual, prietenului meu i s-a spart prezervativul si a scos imediat. In prezervativ erau câteva pete de lichid, dar nu a ejaculat. Am fost la baie, m-am spălat. Ideea e, ar trebui sa iau pastila de a doua zi? Am ciclul dereglat, nu stiu daca sunt sau nu la ovulatie, am dureri de sani de câteva zile si ocazional si de burta, bănuiesc ca poate se apropie menstruatia. Eu am mai luat un Escapelle acum câteva luni. Am un calendar menstrual setat la 35 de zile si imi indica ca m-as afla in ziua a 27a a ciclului, dar repet, nu este regulat, deci nici calendarul nu cred ca are o precizie foarte buna. Ce sa fac? Sunt foarte speriată

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Datele oferite de respectivul "calendar menstrual" sunt in mod sigur gresite, probabil complet eronate deoarece acea "setare" la o lungime a ciclului de 35 de zile a unui CICLU NEREGULAT este ARBITRARA, SUBIECTIVA lipsita de orice baza reala deoarece este imposibil sa se determine PERIOADA FERTILA. Fiindca ai folosit acea pastila contraceptiva s-ar putea ca ciclul tau menstrual sa fi devenit si mai neregulat deci orice calcul sau analiza privind posibilitatea de a se naste o sarcina devine complet nesigura si subiectiva. Deoarece pana in momentul ruperii prezervativului partenerul tau de sex nu a ejaculat si de asemenea fiindca probabil ca ciclul tau menstrual este spre final adica in perioada nefertila, fapt care a generat aparitia simptomelor premenstruale. se poate aprecia ca probabilitatea de a se putea forma o sarcina este foarte mica spre imposibila. Folosirea unei noi pastile contraceptive fara recomandarea unui medic ginecolog ar reprezenta o crasa/grava iresponsabilitate. Multa sanatate!

| Alexis7591 a răspuns:

Sa nu-ti fi ramas cioburi, inauntru...

| InfoGirl a răspuns:

Nu trebuie sa intri in panica, ia o pastila anticonceptionala si nu se va intampla nimic