| lavricovcecilia a întrebat:

Salutare TPU!
Am luat pastila de a 2 a zi dupa 16h din frica de a nu ramane insarcinata. Nu stiu sigur daca prezervativul s-a spart in timpul actului sexual sau dupa, de aceea am ales sa iau pastila. Tin sa mentionez faptul ca actul sexual a avut loc cu 2 zile inainte de menstruatie, iar calendarul telefonului imi relateaza faptul ca sansele de a ramane insarcinata sunt foarte mici, dar eu tot sunt speriata. Nu am avut reactii adverse cu toate ca pastila a fost luata ieri. Am dureri de ovare(intepaturi) si un discharge alb transparent urat mirositor si simptomele pe care le am de obicei inainte sa imi "vina" menstruatia. Sunt sanse sa raman gravida daca am luat pastila sub 48h si nu sunt in perioada feritla? Tin sa mentionez faptul ca, dupa datele primite in aplicatia de monitorizare a menstruatiei pe telefon au trecut 9 zile de la ultima ovulatie. Ma puteti ajuta cu un raspuns? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pastila de a doua zi a fost luata INUTIL fiindca nu aveai cum sa mai fii in perioada fertila, cu 2 zile inaintea ciclului menstrual, deci impsoibil sa fii ramas gravida.

Eu zic sa arunci aplicatia aia de monitorizare a ciclului menstrual, ca-i inutila, odata ce ciclul menstrual nu mai poate veni normal pe urmaroarele 6-12 luni.

| lavricovcecilia explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult

| lavricovcecilia explică (pentru Violleta2022):

Totusi am niste crampe minore si dureri de ovare pe care le aveam in mod normal inainte de menstra. Sper totusi sa nu ma dereglez. Multumesc pentru raspunsuri. Astept in continuare raspunsuri si pareri.

| Eireann a răspuns:

Nu ai nici o sansa sa ramai gravida si nu aveai nici o sansa nici inainte sa iei pastila de a2s zi. Un ovul odata eliberat -ovulatia- este viabili (deci poate sa fie fertilizat) maxim 24 de ore (intre 12 si 24 de ore). Modul principal de actiune a pastilei de a 2a zi este ca opreste ovulatia - in plus impiedica implantarea si ingroasa mucusul cervical.

| lavricovcecilia explică (pentru Eireann):

Multumesc mult pentru raspuns!