| nicol20 a întrebat:

am si eu nevoie de ajutor menstruatia a intarziat 4 zile mentionez ca eu mereu imi venea la data exacta de cateva luni, am facut un teste de sarcina si nu sunt insarcinata.Ma gandesc ca sunt prea stresata sau ceva dereglari hormonale.Va ro ajutati-ma cu un sfat.Va multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea devreme sa faci un test de sarcina concludent. Primul test de sarcina poate fi facut dupa 7 zile de intarziere (adica intr-a opta zi) din prima urina de dimineata. De-abia atunci poti afirma ca nu esti insarcinata si cauti cauza in alta parte. Stresul poate declansa intarzieri ale menstrei, dar de obicei mici. Oricum, daca intarzierea ajunge la 10 zile, mergi la ginecolog.

| nicol20 explică (pentru Brigaela):

Am mai facut un test de sarcina si arata ca nu sunt insarcinata dar menstratia tot nu a venit deja doua am facut si ambele imi arata ca nu sunt de ce totusi nu imi vine menstruatia?

| Brigaela a răspuns (pentru nicol20):

Esti in a opta zi de intarziere? Daca da, inseamna ca probabil nu esti insarcinata, ci bolnava. Daca intarzierea ajunge la 10 zile, mai faci un test de sarcina (obligatoriu din prima urina de dimineata) si mergi neaparat la ginecolog pentru diagnostic si tratament.

| nicol20 explică (pentru Brigaela):

Da sunt in a 8 a zi si exact din prima urina si voi mai face si si cand ajunge la 10 zile.Tu ce crezi ca s-a intamplat? Trec prin niste perioade mai dificile cu foarte mult stres si fumez mult beau si energinzant dar simptome de menstruatie am dureri de sani burtica ma doare imi apar agnee habar nu am din ce cauza imi intarzie.Multumesc pentru sfaturi

| Brigaela a răspuns (pentru nicol20):

Stresul poate determina dereglari, dar de obicei mici. Nu stiu ce ti s-a intamplat exact, ginecologul iti va spune, dar stiu ca sigur se poate remedia daca mergi in timp util la medic

| nicol20 explică (pentru Brigaela):

Iti multumesc din suflet pentru sfaturi pana la urma a venit dar totusi nu stiu cauza intarzierei poate fi si din cauza schimbari de anotimp habar nu am.Inca o data multumesc.Sa ai o zi buna

7 răspunsuri:
| Felix2009 a răspuns:

Dupa 4 zile nu se poate spune ca ai dereglari hormonale, pentru ca organismul uman nu este chiar ca ceasul, pot sa mai existe mici variatii.
In ceea ce priveste testele de sarcina, acestea nu sunt concludente deoarece cred ca le-ai facut prea devreme.
Daca intarzie mai mult de o saptamana ar trebui sa repeti testul si sa mergi la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma mai bag, daca brigaela ti-a raspuns e de bine