| Sophia1989 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Acum un an am intrerupt anticonceptionalele pentru ca nu am avut nevoie. Acum 7 zile mi-a venit mentruatia si s-a terminat acum vreo 3 zile. Daca vreau sa incep sa iau din nou anticonceptionale azi in cat timp isi fac efectu si daca trebuie sa utilizez o protectie suplimentara?

1 răspuns:
| iandreea a răspuns:

De obicei anticonceptionalele se iau din prima zi de ciclu, si trebuie sa treaca o luna de tratament ca sa fii foarte sigura. Dar sunt multe tipuri de anticonceptionale si fiecare tip are instructiuni diferite. Iti sugerez sa citesti prospectul.