| Ioana0609 a întrebat:

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Ultimul ciclu menstrual l-am avut in luna noiembrie. Pe data de 9 martie au existat intre mine si prietenul meu cateva penetrari, fara ejaculare. Pe data de 15, 17, 18 am avut iar cate un contact sexual. Dupa contactul sexual de pe data de 15, dupa ce a ejaculat la ceva timp m-a mai penetrat de cateva ori dar tin sa precizez ca nu s-a observat prezenta lichidiului preejaculator. Tin sa preciez de asemenea ca au existat dureri. De pe data de 16 (cu aproximatie) am avut niste scurgeri maronii cu usoare urme de sange roz timp de cateva zile (pana pe 21). Credeti ca poate fi vorba de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca uitima sangerare menstruala s-a produs in luna Noiembrie in acest caz reiese ca ori ciclul tau menstrual este EXTREM de tare DEREGLAT sau ca ar putea exista o sarcina instalata care se dezvolta de cateva luni. Trebuie sa iti faci in mod obligatoriu un test de sarcina pentru a stabili foarte precis acest lucru.
In caz contrar adica la ciclului extrem de dereglat, reiese ca in acest caz si din acest motiv este cu totul IMPOSIBIL sa se poata formula si oferi un raspuns obiectiv si bineinteles si corect.
Este cu totul IMPOSIBIL sa se poata cunoaste daca in ultimele 2 saptamani in care ai intretinut acte sexuale neprotejate ciclul tau menstrual a fost sau nu a fost in PERIOADA FERTILA. Din acest motiv este cu totul imposibil sa se poata face o analiza care sa fie obiectiva in privinta posibilitatii de a se forma sau nu sarcina.
Fiindca ciclul tau menstrual este extrem de dereglat din punct de vedere hormonal, se poate presupune ca sangerarea care s-a manifestat in perioada zilelor cuprinse intre 16 - 21 Martie a reprezentat de fapt o menstruatie care s-a desfasurat atipic si anormal exact din cauza faptului ca si ciclul tau menstrual se desfasoara atipic si anormal.
Din acest motiv se poate aprecia ca datorita faptului ca actele sexuale au fost intretinute in perioada de sangerare menstruala si ca atare in aceste conditii este cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina care sa se si instaleze in uter in lipsa unui endometru viabil cel mai probabil inexistent. Multa sanatate!

| Ioana0609 explică (pentru corbulalbrosu):

Buna, am facut mai multe teste de sarcina in ultima perioada, toate iesind negative. ultimul a fost pe data de 17 martie. in acest caz este exclusa o sarcina instalata cu cateva luni in urma, nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ioana0609):

In acest caz intr-adevar, este 100% exclusa existenta sarcinii.
Este indicat si recomandat sa te prezinti la un cabinet medical de Endocrinologie pentru a fi consultata in modul cel mai temeinic si de asemenea sa se efectueze setul complet de analize endocrine. Pe urma cu rezultatele obrinute si cu diagnosticul stabilit trebuie sa te prezinti la un cabinet medical de obstetrica-ginecologie. Cu cat o vei face mai repede cu atat va fi mai bine. Sanatate!

| Ioana0609 explică (pentru corbulalbrosu):

De asemena, precizez ca ultimul contact a avut loc in jur de data de 12 februarie ( in perioada 12 februarie- 9 martie nu a avut loc niciun fel de contact). credeti ca aceast scurgere sa fie scurgerea de implantare, fie in urma contactului de pe 12 februarie, fie in urma contactelor din luna martie? cand sa fac un test de sarcina? maine dimineata ar fi ok?

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Din noiembrie nu ai mai avut menstruatie?!
Asta inseamna ca ai o dereglare hormonala severa sau exista deja sarcina daca ai intretinut raporturi sexuale neprotejate.
In cazul in care exista doar o dereglare hormonala nu se poate preciza cu siguranta daca in urma ultimelor rapoarte sexuale pe care le-ai mentionat s-ar fi putut forma o sarcina.
Chiar daca nu l-ai observat tu, lichidul preejaculator a existat si pentru ca partenerul tau a ejaculat anterior, daca a fost cu mai putin de 4 ore inainte si nu a urinat intre timp, ar fi putut exista spermatozoizi viabili in el.
Ma surprinde enorm faptul ca tu din luna noiembrie nu ai mai avut menstruatie si nu ti-ai facut griji.Au trecut, totusi 4 luni!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!