| eucosmina17 a întrebat:

am si eu o problema... Menstruatia mi-a intarziat 3 zile si vreau sa mentionez ca nu imi vine regulat. Am facut sex neprotejat, dar nu a ejaculat in mine (a fost pentru prima data)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual neregulat NU se poate vorbi de INTARZIERE deoarece un astfel de ciclu nu are o anumita ciclicitate sau o lungime ca numar de zile constant aceeasi. In cazui in care ciclul menstrual este neregulat lungimile acestora pot sa difere foarte mult una fata de alta chiar daca sunt consecutive. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul lung de 56-63 de zile sau si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. Daca este vorba de sexul de dezvirginare, s-a constatat ca pot sa apara anumite dereglari de natura hormonala dar acestea se pot evidentia doar in cazul unui ciclu menstrual regulat. Deoarece in cazul prezentat, sexul a fost intretinut intro perioada de sfarsit de ciclu cand teoretic se considera ca fiind imposibila formarea unei sarcini si in plus nu s-a ejaculat in vagin, se poate considera ca probabilitatea de sarcina este una redusa, probabil foarte mica sau chiar inexistenta, insa datorita faptului ca ciclul tau menstrual este neregulat si fiindca nu se poate estima in ce moment al ciclului s-a produs dezvirginarea, nu se poate elimina in intregime posibilitatea foarte mica dar totusi existenta de aparite/formare a unei sarcini. Deoarece in acest moment nu se poate preciza sau pronostica nimic in plus este indicat sa fii linistita, nestresata si sa astepti in liniste inceperea menstruatiei. Multa sanatate.

1 răspuns:
| eucosmina17 explică:

Mulțumesc mult!