| CristinaDobre a întrebat:

am si eu o problema si daca m-ar putea asuta cineva as fi profund recunoscatoare.
Eu am menstruatia intre 33-35 de zile, pe data de 30 decembrie mi-a venit si m-a tinut pana pe 5 ianuarie si apoi pe 29 ianuarie mi a venit din nou si m-a tinut pana pe 2 februarie.
Problema este ca in luna februarie nu mi-a venit, si dupa cum am calculat ar fi trebuit sa vina intre 2 si 4 martie dar nimic.
In luna februarie am avut 2 contacte neprotejate (pe 7 si pe 28) dar fara ejaculare in interior
Pe 5 martie am facut un control ginecologic unde in prealabil m-a pus sa fac un test de sarcina care a iesit negativ, apoi mi a spus ca am o foarte usoara infectie urinara si de atunci iau nolicil la 12 ore, de ieri iau Duphaston ( 2 pastile pe zi timp de 5 zile ) si fac zilnic bai fierbinti dar menstruatia tot nu apare... si nu inteleg, pana acum aveam menstruatia regulata, singura data cand mi-a intarziat a fost acum 3 ani.
A mai fost cineva in aceasta situtie?
Multumesc!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat timp vei lua Duphaston este absolut imposivbil sa ai menstruatie. Nu ai citit prospectul, fiindca acolo scrie care sunt efectele lui. Progesteronul din Duphaston ingroasa endometrul si ii favorizeaza vascularizatia, asadar e absolut imposibil sa ai menstruatie. Sangerarea va incepe la 2-3 zile de la oprirea tratamentului cu Duphaston. Nu stiu cine ti-a recomandat bai fierbinti, dar este o metoda foarte nociva ed a incerca sa provoci menstruatia si te poate lasa cu sechele definitive. De altfel, e posibil ca aceasta intarziere sa aiba legatura cu obiceiul tau de a face bai fierbinti ale organelor genitale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai spus ca ciclurile tale menstruale au o durata de 33-35 de zile. Ultimul ciclu complet a fost de 30 de zile iar cel actual are deja 36 de zile, ceea ce denota ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT. In cazul unui astfel de ciclu nu trebuie sa iti faci griji daca lungimea a 2 cicluri consecutive difera chiar si foarte mult. Insa in acest caz niciodata nu se poate determina momentul producerii ovulatiei deci nici perioada fertila a ciclului si in aceste conditii vei fi OBLIGATA sa intretii mereu doar sex protejat. Deoarece din momentul intretinerii ultimului sex cel din 28 februarie pana in data de 5 martie nu au trecut decat 6 zile o eventuala sarcina aparuta in urma respectivului sex nu ar fi avut timpul necesar sa se implanteze in ENDOMETRU si inceperea producerii hormonului de sarcina deoarece aceasta se produce incepand din ziua 8-9 de la fecundarea ovulului. Drept urmare exista posibilitatea ca in momentul efectuarii testului sa nu fie inceputa producerea hormonului hCG. In consecinta s-ar impune repetarea testului de sarcina in data de 9-10 martie cel mai devreme. Menstruatia NU POATE FI PROVOCATA nici macar grabita deoarece se produce STRICT pe baza HORMONALA. Ceea ce se petrece se datoreaza faptului ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT si inceperea menstruatiei SE POATE PROVOCA prin administrarea unor preparate care contin hormonul progesteron care are rolul de a provoaca menstruatia in mod normal.Ar fi indicat sa discuti despre aceste aspecte cu medicul tau ginecolog. Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din cauza acestei infectii nu iti vine regulat..Eu iti recomand sa iei pastilele care ti le-a dat doctorul, deoarece presupun ca o sa ti treaca iar apoi o sa iti vina regulat. Daca mai ai vreo curiozitate poti sa ma intrebi! Funda!