| deya_5570 a întrebat:

am si o intrebare...am fost in pauza de 7 zile de anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu...azi ar trebui sa incep o folie noua... tin sa mentionez ca am cam zapacit pastilele luna trecuta dar de fel cand mai faceam asa imi venea mai devreme acum a trecut si perioada de pauza si tot nu mi-a venit! ce sa fac sa incep o folie noua sau nu? multumeschappy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu incepe o folie noua fiindca poti fi insarcinata. Anticonceptionalele sunt recomandate numai femeilor foarte responsabile, care le pot lua la ora fixa fara sa le incurce. Femeile care nu au coeficientul de inteligenta sau nivelul de educatie necesar unei asemenea responsabilitati nu au voie sa bea contraceptive. Luandu-le alandala te poti imbolnavi foarte grav (menopauza precoce, insuficienta ovariana severa, sterilitate definitiva) sau poti ramane insarcinata. sansele cele mai mari sunt sa fii insarcinata. Du-te cat mai repede la ginecologul care iti supravegheaza terapia. pana atunci nu lua nimic, fiindca orice ai lua ii poate face rau bebelusului tau.

| Dennys1521 a răspuns:

Anticonceptionalele in exces pot deregla rau venirea ciclului
fundabatting eyelashes?

| fsss a răspuns:

Hmm nu incepe o folie noua si sunt sanse de cam 10 % sa fi insarcinatawinking si restul de 90% sa fi racita joswinking recomand sa te duci la medicul de familie sa iti dea o trimitere gratuita la ginecologie.Acolo vei face papa-nicolau etc ai sa vezi ca esti racita si o s-a cam tipe pe tine ca de ce nu te ti de ele. Spor

| gabytza_7109 a răspuns:

Pai oricum dupa pauza de 7zile trebuie neeaprat sa incepi si folia urmatoare. fie ca ti-a venit fie ca nu.