| Nikoleeeeeeeeee a întrebat:

Ar putea cineva sa ma ajute cu cateva sfaturi,raspunsuri, va rog? Cum as putea sa ajut sau sa ma comport cu un om de 30 de ani, instabil emotional? Avem o relatie de 5 ani in care au fost si bune si rele.Nu-mi doresc sa renunt la ea ci as vrea sa pot ajuta cumva sa se rezolve treaba asta.El constientizeaza instabilitatea emotionala dar tot amana mersul la un specialist.Cum as putea sa ma comport cu o astfel de persoana fara sa-i fac rau sau sa stric legatura dintre noi? Va multumesc!

11 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Cum ai rezistat 5 ani? Într-o relație de genul faci mai mult pe dădaca, eu m-aș retrage ușor. De fapt, aș fi făcut-o de ceva timp.

Dacă vrei totuși răspuns la întrebare, oricum te-ai comporta, o sa iasa ca naiba. O persoană de genul are nevoie de un partener pe care să-l doară-n cur. Să fie absolut nepăsător și peste măsură de calm dar în același timp cu o inimă mare cât Oana Roman. Paradoxal, nu?

| Oana92 a răspuns:

Oamenii instabili iti usureaza drumul spre spitalul de psihiatrie. Sunt mult prea greu de suportat!

Dar oricum, ce inseamna mai precis instabil emotional?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Instabil emotional" este un termen extrem de vag. Poate fi instabil emotional si sa-l pufneasca plansul atunci cand vede catelusi sau poate fi instabil emotional, sa se dezbrace in fundul gol si sa-si faca nevoile pe capotele masinilor care opresc la semafor. Daca vrei un sfat cat de cat concret va trebui, mai intai, sa explici tu in ce consta instabilitatea asta emotionala despre care vorbesti...

| Nikoleeeeeeeeee explică (pentru anonim_4396):

Cauta pe google ce inseamna si cum se manifesta chestia asta cu instabilitatea emotionala la un om. Ceva ceva stii dar nu in totalitate. Daca vrei sa dai un sfart ofera-l cu drag.

| CLCQ a răspuns:

Un psiholog, un consilier familial iarasi poate sa va ajute cu niste sfaturi. Incercati sa identificati "trigger"-ele (momentele/evenimentele) care declanseaza acele schimbari, macar o parte din ele.

| Nikoleeeeeeeeee explică (pentru CLCQ):

Multumesc! Voi face asta

| ʎpooɯ a răspuns:

Ar trebui sa mergeti impreuna la un psiholog ca sa va sfatuiasca, oricum o sa ai mare nevoie de multa multa rabdare.

Răspuns utilizator avertizat
| Nikoleeeeeeeeee explică:

Imi pare rau de tine!