| Mayyaa a întrebat:

astazi dimineata m.am trezit cu o infectie la masea, problema este destul de avansata in sensul ca trebuie sa trec numaidecat pe antibiotic.aseara am avut ultimul contact sexual si mi-e teama sa incep tratamentul cu antibiotice, stiind ca nu merg deloc cu anticoceptionalele, ce ma sfatuiti? (anticonceptionalele pe care le iau sunt cerazette)

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Doar anumite antibiotice scad eficacitatea anticonceptionalelor, cele cu spectru larg, poti s consulti prospectul si sa vezi daca e mentionat ceva, insa eu iti recomand sa folosesti si alta metoda (prezervativ) atat timp cat iei antibioticele si ceva timp dupa.

| Mayyaa explică (pentru raspunz):

Cu aceeasi problema. cat timp am luat antibioticele nu am avut nici un contact sexual.am continuat sa iau Cerazette la ora fixa si antibioticele, iar astazi ar fi trebuit sa am mentra insa se pare ca intarzie sau in cel mai rau caz lipseste.imi fac griji, credeti ca este posibil ca antibioticul sa amane efectul anticonceptionalelor si sa fi ramas insarcinata?

| raspunz a răspuns (pentru Mayyaa):

Se poate să diminueze efectul pentru câteva zile după ce ați luat, de asta se și recomandă folosirea prezervativului chiar și o săptămână după ce terminați pastilele care ar putea reduuce protecția. Dar în cazul ăsta eu cred că e o întârziere normală, ar trebui să vină în perioada obișnuită de 7 zile.

5 răspunsuri:
| Mayyaa explică:

Trebuie sa iau ospamox(amoxacilina), pe viitor voi avea grija, insa acum mi.e frica ca dupa cele intamplate seara trecuta sa nu ma astept cu o surpriza daca incep sa iau antibiioticul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce legatura are maseaua cu sexul?

| NatureSelf a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbea de antibiotice, nu ai voie sa fii inhibat in aceste perioade. ai si tu grija, fa protejat.