| Georg42ye74 a întrebat:

Dacă i-a venit menstruația înainte cu 5zile de data corespunzătoare poate fi gravida? Am avut contact sexual si am ejacuat în ea.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fata respectiva are un ciclu menstrual NEREGULAT si din acest motiv NU se poate calcula/stabili/determina care va fi data/momentul exact de incepere a menstruatiei. Numai in cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE, barbatul NU are voie sa ejaculeze in vaginul femeii. In celelalte circa 20-22 zile ale ciclului menstrual chiar daca sperma ajunge in vagin NU se poate forma o sarcina, deci din acest motiv nu a ramas gravida chiar daca tu te-ai terminat in ea. De asemenea trebuie sa stii si sa fii constient ca intotdeauna inceperea MENSTRUATIEI chiar si daca se produce mai devreme sau mai tarziu, reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU S-A FORMAT O SARCINA in ciclul menstrual abia terminat. Astfel ca NU poate fi gravida daca in acest moment se elimina fostul ENDOMETRU imbatranit, degenerat si devenit inutil, sub forma de menstra, rezulta ca/in concluzie este absolut IMPOSIBIL sa existe in acest moment o sarcina si orice discutie suplimentara pe aceasta tema este complet INUTILA. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Da, poate fi gravida si sangerarea respectiva sa nu fie menstruatia, ci sa fie de la implantarea embrionului in uter. Daca testul v-a iesit pozitiv, eu cred ca e insarcinata. Mai faceti inca un test

| Georg42ye74 explică (pentru anamariarot):

Dacă mă duc să.mi fac o ecografie va ieși la ecografie dacă sunt?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Georg42ye74):

Un medic foarte bun specialist in ecografiere, poate stabili/deterima o sarcina doar din momentul in care sarcina are deja 6-7 saptamani. In acest moment existenta sau lipsa unei sarcini se poate determina/efectua numai prin testul de sarcina care intotdeauna trebuie repetat dupa 4-5 zile indiferent de rezultatul obtinut prin primul test. Sanatate!

| anamariarot a răspuns (pentru Georg42ye74):

Depinde de saptamanile sarcinii. De pe la 7-8 saptamani se poate confirma sarcina prin ecografie endovaginala. 99, 99% sunt concludente testele de sarcina. Daca nu, un test de urina la un laborator de analize

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ai confundat puțin lucrurile. Nu, nu poate fi gravidă dacă i-a venit menstruație.

| Georg42ye74 explică (pentru anonim_4396):

Adică

| anonim_4396 a răspuns (pentru Georg42ye74):

Adică se punea problema unei sarcini dacă nu îi venea menstruația.

| Georg42ye74 explică (pentru anonim_4396):

Da,dar în ultimul timp varsă după ce mânca mai ales dimineața.Iar unul dintre teste ne ieșise pozivit.