| bombonica22 a întrebat:

De 8 zile intampin o mica mare problema. Mi a intarziat ciclu, trebuia sa imi vina pe data de 6, insa de circa o saptamana si ceva am niste secretii maronii. Eu ma gandeam ca probabil am racit la burta. Tin sa mentionez ca nu am intretinut relatii sexuale.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca in cazul tau ciclul menstrual este unul neregulat si intr-un astfel de caz nu se poate vorbi de intarziere deoarece momentul de incepere a menstruatiei poate sa difere cu cateva zile in + sau - de la un ciclu la altul. Dar daca ciclul tau menstrual a fost unul constant regulat si intotdeauna s-a pornit exact la data calculata/prevazuta inseamna ca acum este intr-adevar vorba de o intarziere care s-a produs din cauza unor dereglari hormonale deocamdata inexplicabile de moment. Doar daca astfel de intarzieri ale menstruatiei se vor repeta, probabil ca va deveni necesara consultatia ginecologica, bineinteles totul ramanand la aprecierea ta. Multa sanatate!

| bombonica22 explică (pentru corbulalbrosu):

Mereu mi-a venit la fix cam de 1 an si ceva, cand eram mai mica aveam neregulat. Dar secretiile acelea maronii chiar imi pun semne de intrebare, sa fie vorba de o raceala la ovare?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bombonica22):

Te-as sfatui sa incerci sa faci abstractie de "rusinea" complet nejustificata privind consultarea "pasaricii" tale de care medicul ginecolog, fiindca de fapt verificarea starii de sanatate reprezinta normalitatea fiind este un lucru cat se poate de logic si necesar. Doar medicul iti va putea da un raspuns precis, sigur si autorizat. Multa sanatate!

| bombonica22 explică (pentru corbulalbrosu):

Am sa ma duc. Multumesc mult!