| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua dragi utilizatori. Iata problema mea. Acum 4 luni m-am "jucat" cu prietenul meu adica penisul lui doar s-a atins (s-a frecat) de vaginul meu pentru cateva secunde. Nu a intrat. De atunci 3 luni de zile mi-a venit menstruatia normala la culoare, dar intr-adevar a venit 5 zile in loc de 7. In a patra luna, in prezent, ciclul nu a mai venit (mai precis a intarziat cu sase zile). Trebuia sa imi vina in jur de data de 1 martie. Mentionez ca eu am slabit destul de mult in acest interval si pe parcursul acestor 6 zile am avut crampe. As dori raspunsuri concrete si cat se poate de sigure. As putea fi insarcinata? Sunt destul de impacientata. Va multumesc anticipat din tot sufletul.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii ca o sarcina se poate produce/forma/naste numai in cazul in care sperma ajunge in vagin in perioada celor 4-5 zile fertile a fiecarui ciclu menstrual. Este posibil ca "joaca" voastra de-a sexul sa se fi intamplat in afara perioadei fertile si din cele relatate fiindca nu a existat sperma si penisul nu a penetratvaginul, probabilitatea de a se naste o sarcina in astfel de conditii se poate considera ca fiind 100% IMPOSIBILA. Din acest motiv s-au produs cele 3 menstruatii care au fost cat se poate de normale ca si perioada de manifestare. Trebuie sa stii ca menstruatiile se produc in proportie de 99, 99% NUMAI in cazul in care in ciclul menstrual care s-a terminat in momentul inceperii menstruatiei urmatoare, NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv NU s-a produs o sarcina. Prin menstra se elimina din corp fostul ENDOMETRUL in care ar fi urmat sa se instaleze/fixeze sarcina daca aceasta s-ar fi format in ciclul menstrual abia terminat. Faptul ca NU s-a pornit menstruatia si "intarzie" de 6 zile se datoreaza cel mai probabil tipului de ciclu si anume ca acesta in cazul tau este NEREGULAT. Crampele aparute in mod sigur fac parte din simptomele premenstruale care anunta inceperea iminenta a menstruatiei in urmatoarele cateva zile. In concluzie se poate considera ca existenta unei sarcini este practic imposibila. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a a fost o penetrare si o ejaculare in vagin, nu poti fi gravida.

| kavasaki99 a răspuns:

Fă un test de sarcina draga

| Antoniaceacurioasa a răspuns (pentru kavasaki99):

Asta am sa fac numai ca sa scap de starea asta de anxiozitate

| Francescax5 a răspuns:

Pai si de atunci pana acum " a intrat? " daca nu, nu ai cum sa fii insarcinata

| Antoniaceacurioasa a răspuns (pentru Francescax5):

Nu, nu a intrat

| Francescax5 a răspuns (pentru Antoniaceacurioasa):

Atunci nu ai de ce sa iti faci griji, crede-ma ca dereglari de ciclu pot aparea, din cauza stresului si multor alti factori. Crampe orice femeie are la ciclu, mai mult sau mai putin. Si in plus, fiecare organism e diferit. Daca spui ca nu a intrat, atunci poti fi linistita.

| Antoniaceacurioasa a răspuns (pentru Francescax5):

Multumesc din suflet