| Mariaaassa a întrebat:

Buna ziua, începând de pe 23 Ianuarie am luat anticoncepționale pe 27 am avut contact sexual. Pe data de 17 Februarie mi-a venit menstruația normal doar ca după încă câteva zile am terminat folia de anticoncepționale și am zis sa mai încep o a doua folie doar ca din a doua folie am luat 3 zile și m-am oprit. Menstruația care a început pe 17feb s-a terminat pe 21 feb dar după ce m-am oprit din a lua pastilele din folia 2 pe 28 mi-a venit din nou și a durat 4 zile de data aceasta, după ce se s-a terminat a mai trece o săptămâna și de pe 13-19martie am avut mici scurgeri.pe 26marie trebuia sa îmi vina din nou doar ca nu a apărut nici după 6 zile întârziere. Acum întrebarea mea e din cauza ca nu am luat toată folia a doua am dereglările acestea ca simt cum ma dor ovarele doar ca nu curge

3 răspunsuri:
| elemonis a răspuns:

Buna.
Mergi la medicul ginecolog care ti-a prescris anticonceptionalele.
El este singurul care stie cel mai bine raspunsul la intrebarile tale, intrucat banuiesc ca inainte sa ti le prescrie ai facut niste analize, un consult si in urma lor ti-a prescris anticonceptionalele.

| Mariaaassa explică (pentru elemonis):

Dacă eu a-și fi fost la medic sa îmi prescrie el îți dai seama ca nu mai întrebam aici ma duceam direct așa ca eu pastilele alea le-am luat "după ureche"(cum fac foarte multe femei) așa ca eu vreau o părere de a ta nu sa îmi spui sa ma suc la medic

| elemonis a răspuns (pentru Mariaaassa):

Am inteles. Din pacate nu cred ca vei primit un raspuns cert.
Cred ca nu este bine sa iei pastile dupa ureche pentru ca iti pot face rau. Iti poti pune sanatatea in pericol. Tocmai de aceea se recomanda ca anticonceptionalele sa fie prescrise de medic in urma unor consultatii/analize.