| ddoorriiaannaa a întrebat:

In ianuarie am luat anticonceptionale, am inceput folia si in februarie, dar le-am oprit pentru ca ma simteam prea rau. Dupa ce le-am oprit mi-a venit menstruatia. Acum ar trebui sa-mi vina iarasi(niciodata nu am avut menstruatia regulat). S-ar putea sa am o dereglare din cauza AC? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

N-am "ghicit" la ce pastilă te referi ( dar bănuiesc )...

Oricum, TREBUIE să mergi la un control ginecologic pentru a vedea care este cauza amenoreii!
E posibil să te fi ales cu un chist ovarian...

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sângerarea avută atunci a fost "sângerarea de privaţie", de întrerupere şi apare ( în general ) după întreruperea bruscă/incorectă a AC sad
Întârzierea ( de acum a ) menstrei se datorează tocmai faptului că NU ai făcut o administrare corectă a AC şi le-ai întrerupt "în mijlocul foliei"!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat la celelalte întrebări...

Toate cele bune.

| ddoorriiaannaa explică (pentru bursuc001):

Oare ar fi ok sa iau o pastila pentru a-mi veni menstruatia? Am mai luat la prescriptia medicului, si mai am 4 happy luasem doar 1 in ianuarie, si ziua urmatoare mi-a venit.

| bursuc001 a răspuns (pentru ddoorriiaannaa):

N-am "ghicit" la ce pastilă te referi ( dar bănuiesc )...

Oricum, TREBUIE să mergi la un control ginecologic pentru a vedea care este cauza amenoreii!
E posibil să te fi ales cu un chist ovarian...

| SkyPilot a răspuns:

Da, s-ar putea.

| ddoorriiaannaa explică (pentru SkyPilot):

Multumesc de raspuns!

| SkyPilot a răspuns (pentru ddoorriiaannaa):

Pentru putin.
Daca este neregulat rau (trei saptamani intarziere), vezi un ginecolog.

| ddoorriiaannaa explică (pentru SkyPilot):

Ok!