| danielut a întrebat:

M-am masturbat prima oara cu prezervative Durex! Mi s-a rupt! Sunt ele mai proaste? Consider ca l-am pus bine pe penis!

7 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

De ce te-ai masturbat cu prezervativ?

Durex e cea mai buna marca, iar faptul ca in 4 din 5 cazuri de teama de sarcina prezentate pe TPU se rupe prezervativul, ma face sa cred ca voi ori nu stiti sa cititi instructiunile de utilizare, ori nu stiti exact ce e ala penis si il puneti pe unde apucati...

| raluk27 a răspuns:

Prezervativele se folosesc in cazul unui contact sexual (cu o femeie, nu cu tine insuti) ca sa te protejezi de bolile cu transmitere sexuala si sa eviti o sarcina nedorita.
Inteleg ca nu voiai sa faci mizerie pe covor :?

| pufulescu a răspuns:

Prezervativul NU ESTE PENTRU MASTURBARE ci doar pentru contact sexual adica introducerea penisului in orificiile partenerei, care sunt mai moi decat mana ta! Normal ca s-a rupt...

| danielut explică:

Nu asta a fost scopul! Te rog frumos sa nu mai comentezi!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru danielut):

Ai macar cel putin o catusi de mica idee care este scopul folosirii prezervativul? Nu te supara dar nu pot sa cred, nu reusesc sa-mi imaginez ca ar mai putea fi si altcineva care sa foloseasca prezervativul in momentul masturbarii. In rest iti doresc sa ai o zi buna in continuare.

| MMAV a răspuns:

În primul rând permite-mi te rog să răspund la întrebarea ta: prezervativele se pot rupe în momentul unui act sexual, chiar dacă sunt de la Durex. O soluție pentru a evita asta este lubrifierea dar cu atenție fiindcă prea multă lubrifiere poate duce la efectul advers: să îți alunece prezervativul, mai ales dacă vrei senzații tari și lubrifiezi și tu penisul un pic înainte. Majoritatea prezervativelor din ziua de azi sunt deja lubrifiate, dar unii preferă senzații mai intense, deci există și varianta menționată mai sus.

Acum, ca să le răspund curioșilor: de ce să te masturbezi cu prezervative? Păi ar putea fi multe motive. Eu personal am făcut asta de câteva ori, că exercițiu - practice makes perfect. Așa am învățat ce mă excită și ce nu fiindcă mă confruntam cu o disfuncție erectilă și lipsa de activitate în zona penisului mă făcea să îmi dispară orice erecție cu greu dobândită. De aceea, după câteva runde cât mai aproape de realitate am descoperit ce funcționează pentru mine, ce prezervative și ce mărimi să folosesc și așa mai departe. Nu de puține ori înainte de acest experiment am avut senzația că mă strânge prea tare prezervativul folosit așa că a trebuit să schimb un pic mărimile și să le încerc. Nu toți au avut probleme similare, dar eu mă bucur că oamenii încearcă și experimentează înainte. La școală numai nici o oră de educație sexuală, de unde să știi dacă nu testezi singur? Felicitări pentru curajul de a mărturisi asta! Iar oamenilor toxici care au pierdut timpul să îți judece acțiunile le spun doar să recitească întrebarea, e menționat acolo că e prima dată când ai încercat asta și că voiai răspunsuri la întrebarea ta, nu să le satisfaci lor curiozitatea. Btw: până acum sunt sigur că te-ai lămurit, dar măcar să afle și alții care poate au aceeași întrebare. One more thing: ai grijă doar să nu îl rulezi invers că devine inutil după - rularea trebuie să se facă pe exterior, nu invers.

| FaNtAsTiCooo a răspuns:

Nu mai folosi prezervative cand te masturbezi, ca nu-ti ramane mana gravida.