| papushika a întrebat:

mi-a intarziat ciclul 4 zile, iar luna trecuta mi-a venit mai repede cu o saptamana, insa acum mi s-au marit sanii, simt usoare dureri de spate, cap si dureri abdominale si de ovarul drept, uneori, sa fie o raceala sau sa fie altceva?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti in primii doi ani de la prima menstruatie, aceste dereglari pot fi normale. Dar daca au trecut mai mult de doi ani de la prima menstruatie, e cazul sa te prezinti cat mai repede la un ginecolog, Ai nevoie de investigatii, nu pare o raceala, ci mai degraba o dereglare hormonala. O inflamatie a ovarului nu s-ar insoti de dureri de sani sau cap, e clar ca e o problema cu impact mai mare. Daca esti activa sexual, fa si un test de sarcina inainte de a te prezenta la medic. Nu mai amana consultul, e important.

8 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Daca nu ai avut contact sexual neprotejat sa stii ca pot fi alte cauze...Si mie mi s-a intamplat luna asta, sa intarzie 7 zile...eram putin racita.Nu te ingrijora, cu timpul se va reglawinking

| CevaNormal a răspuns:

Da poate sa fie si o raceala, mai mult ca atat ceva nu e in regula, dar nu cred ca e ceva grav, oricum un control medical ar trebuiwinking, de ce iti spun ferm toate astea pentru ca prietena mea a avut asa simptome, si totul s-a rezolvatwinking

| lumylumy a răspuns:

Astea sunt semnele ca trebuie sa_ti vina! sta lin, pup(in kz ca nu esti lin fa un test maine dimineata si skpi de indoieli)

| DeeAnna. a răspuns:

Ar fi bine sa consulti un medic. Pot fi si deleglari hormonale. Succes!

| gaga_5261 a răspuns:

Depinde ce ai facut tu

| papushika explică:

Am avut contact sexual neprotejat si de aceea am crezut ca simpomele sunt din alta cauza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai avut contact sexual neprotejat sau metoda nu a fost sigură?
În altă ordine de idei, nu te alarma înainte devreme, ciclul menstrual poate întârzia și până la 7 zile. Un test de sarcină.
Din cele spuse de tine, posibil o răceală foarte puternică, tensiunea în sâni indică simdrom premenstrual (apare și în timpul sarcinii), un chist ovarian.
Un ecograf abdominalo-pelvian și un consult ginecologic sunt cele mai indicate acum.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Cati ani ai? Daca ai pana in 18 ani, esti in perioada de pubertate, cand corpul ti se dezvolta...stai linistitahappy