| Anne0510 a întrebat:

Pe 26-27 trebuia sa-mi vina menstruatia. Pe 25 am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu, dar nu a ejaculat. In data de 27, vazand ca nu imi vine menstruatia, am facut un test de sarcina care a iesit negativ si am luat o "pilula de a doua zi", gandindu-ma la posibilele scurgeri din timpul actului. Astazi m-am simtit destul de rau (greata, ameteli). Si inca nu mi-a venit menstruatia. Credeti ca as putea fi insarcinata? Mai are rost sa fac un test de sarcina? Multumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In data de 25 nici macar nu aveai cum sa ramai insarcinata, pentru ca nu mai erai demult in perioada fertila.
Daca au mai fost partide de sex neprotejat si inainte de 25, atunci sunt sanse sa fii insarcinata!
Oricum, cu pastila de a doua zi ai dat totul peste cap, acum ciclul va veni aleator iar ovulatia niic nu stii cand se va produce, si asta pentru urmatoarele 2-3 luni.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In urma unui sex intretinut in ultimele zile 7-9 zile ale unui ciclu menstrual chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in mod voit, intentionat in vagin este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina deoarece este demonstrat stiintific si medical ca in respectivele zile situate inainte de menstruatie, NU EXISTA UN OVUL VIABIL in uter. 2. ) Daca ai fi avut chiar si o minima educatie de natura sexuala ai fi stiut/cunoscut ca pastila de a 2-a zi se administreaza doar la indicatia unui medic ginecolog cel care poate determina daca este posibil sa ia nastere o sarcina. Pastila de a 2-a zi folosita asa "dupa ureche", denota o crasa IRESPONSABILITATE mai ales intr-o situatie cum este acesta, caz in care posibilitatea de a se naste o sarcina a fost 0 (ZERO) si cu toate acestea ai folosit ABSOLUT INUTIL si/sau FARA ROST o bomba hormonala care iti va deregla activitatea hormonala pe o perioada de minim 4-6 cicluri menstruale. 3. ) Testul de sarcina NU se poate face oricand si in orice situatie sau conditie, atunci cand i se "scoala" sau se nazareste fiecaruia. Hormonul de sarcina se produce INCEPAND din momentul in care ovulul fecundat se implanteaza in uter, adica doar dupa ce se produce NIDATIA, adica dupa trecerea a minim 9-10 zile fata de momentul producerii ovulului/a ovulatiei. Pentru ca rezultatul testului sa fie CORECT/VALABIL acesta se poate efectua NUMAI dupa trecerea a minim 9-10 zile in cazul testului pe baza analizei de sange si dupa trecerea a minim 21 de zile, timp obligatoriu necesar pentru a se realiza concentratia minim detectabila (CMD-ul) de hormon de sarcina hCG in urina. Probabil ca vei invata din greseala facuta din crasa prostie/nestiinta si nu o vei mai repeta vreodata. Posibilitatea de sarcina este 0 (ZERO; NULA). Sper sa ai multa sanatate deoarece vei avea nevoie de asa ceva!