| anonim_4396 a întrebat:

spuneti-mi va rog, daca pot ramane insarcinata,prietenul meu ma masturbat dar eu ii puneam mana pe penisul lui,dar el nu a ejaculat in seara aceia,apoi eu am pus mana pe vaginul meu,si ma tem sa nu patruns vreun spermatazoid de pe mana mea, prin faptul ca la el pe penis era lichid seminal, si s-a lipit de mana mea, si eu apoi am pus mana la vagin, deci am sanse sa fiu gravida?

35 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Off..pentru a ramane insarcinata, trebuie ca "obiectul muncii" sa intre in "ciresica" ta ( il citez pe Geo) si sa ejaculeze in ciresica... spermatozoizii in contact cu aerul mor...deci daca nu a intrat nimic nu se naste nimicwinking
App ce varsta ai de nu cunosti aceste mici detalii?

| jackk a răspuns (pentru caramela):

17 dar parca totusi mii frica, eu am pus mana mea pe penis, si sa udat degetele cu lichidul seminal, apoi am atins pasarica mea pe la suprafata, nu am introdus degetul inauntru, dar totusi ma tem sa nu se dus vreun spermatozoid sau mai multi inkolo, poate fi asa ceva?

| Empathizer a răspuns (pentru caramela):

Interesanta teorie. Si cam in cat timp mor spermatozoizii in contact cu aerul? Nu cumva intr-un timp destul de lung ca sa aiba timp sa se deplaseze pana unde e nevoie ca sa poata fecunda un ovul? Nu e neaparata nevoie de sex cu penetrare ca sa ramai gravida, mai intereseaza-te.

| caramela a răspuns (pentru Empathizer):

Nu zice ca ar fi avut contact sexual, a fost doar o joaca, iar daca a atins pasarica cu degetul, e imposibil sa ramana insarcinata avand lichid seminal..chiar crezi ca un spermatozoiz sta pe deget si la o atingere fuge in uter?

| caramela a răspuns (pentru jackk):

Pentru linistea ta, poti cumpara un test si vei fi sigura daca esti insarcinata, asta in cazul ca ai avut si un contact sexual.

| GeosBIOS a răspuns:

Pai fii atenta. Algebra explica totul :
Fie a = mana ta, b = pastaia lui, c = ciresica ta. Daca a = b si a = c atunci => b = c.

Ai inteles, totul e foarte logic

| Empathizer a răspuns:

Putin probabil dar nu imposibil. Daca nu au trecut mai mult de 48 de ore de atunci, poti cere la farmacie pastila de a doua zi. Daca au trecut mai mult de 72 de ore, fa-ti un test de sarcina pe la jumatatea lui august.

| jackk a răspuns (pentru Empathizer):

Si cum se numeste aceasta pastila de a doua zi?

| jackk a răspuns (pentru Empathizer):

Plus la asta sunt virgina, ce sanse am ca nu-s gravida?

| Empathizer a răspuns (pentru jackk):

Nu conteaza daca esti virgina anatomic. Himenul are un orificiu pe unde se evacueaza sangele menstrual. Pe acolo isi pot face loc in sus si spermatozoizii, ca sa ajunga in uter.

| jackk a răspuns (pentru Empathizer):

(((((((((((((((((((((((((((((((( mii frica

| Dianaㄨ a răspuns:

Calculeaza sa vezi daca erai in perioada de fertilitate maxima. [ Google-metoda calendarului] si apoi, daca erai cumpara-ti un test de sarcina sa fii sigura si impacata. Sansele sunt extrem de mici.

O zi buna,
http://educatiasexuala.ucoz.ro

| okyokyhsf a răspuns:

Au trecut cam 2 ani, ai un copil rezultat din ceea ce ai facut atunci?(curiozitate)

| Bogdanღ a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine sau pe mana ta nu e nici o problema happy Nu vei ramane gravida

| jackk a răspuns (pentru Bogdanღ):

Mersi sper asa sa fie, nu a ejakulat precis ca nu, si nici eu degetul meu nu l-am introdus in vagin inauntru, doar asa pe la suprafata, de asta ma tem sa nu patrunda vreun spermatozoid care poate s-a pus pe mana mea cand il atingeam la penis

| Empathizer a răspuns (pentru Bogdanღ):

Escapelle, gasesti prospectul aici http://www.farmaciastejara.ro/escapelle-p-479.html. Se elibereaza fara reteta.

| jackk a răspuns:

Am uitat sa spun, plus la asta sunt virgina, ce procentaj am ca sa nu fiu gravidaa,(

| jackk a răspuns:

Ei nu ma speriati va rog, oare ce nu-s oameni seriosi pe lumea asta

| jackk a răspuns:

((((

| alinaalinalex a răspuns:

Stai linistita nu ai cum sa ramai in acest mod.

| jackk a răspuns (pentru alinaalinalex):

Mersi de rs

| jackk a răspuns (pentru jackk):

Imi spune cineva chite sanse dintr-o 100 am sa raman gravida?(((

| bursuc001 a răspuns (pentru jackk):

Hai să dăm cu "zarul"...

Să zicem 0, 1 %... şanse să rămâi însărcinată!

Dacă aveai degetul umed cu lichid preseminal şi te-ai atins la intrarea în vagin, unde cred că şi tu erai umedă, atunci lichidul vaginal poate favoriza înaintarea unui spermatozoid în vagin ( chiar dacă eşti virgină )!
Apoi, dacă acel spermatozoid "reuşeşte" să fecundeze un ovul, atunci devii "mămică"!

După cum vezi, sunt MULŢI de "dacă/poate"!

Riscul unei sarcini există, DAR este foarte mic!

E greu să aproximezi "şansele" - este ca la "loterie"...

| jackk a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi o sa stiu, va multumesc mult

| jackk a răspuns (pentru bursuc001):

Eu ma ingrijores din cauza asta, ca nu stiu de ce dar aseara cand stateam cu prietenul, el s-a jucat pe la mine, la locul cela, si mai apoi am avut o ametseala si durere de burta apoi noaptea putina fiebra, dar noi ne jukasem unu la altul cu vreo 2 3 zile in urma, ciclul imi vine pe data de 6 7, adica asa mi-a venit ultima data, dar daca o sa-mi vina ciklul inseamna ca tot e bine? ce mai puteti spune despre cazul cu fiebra ameteala si durerea in burta?

| bursuc001 a răspuns (pentru jackk):

Nu ştiu exact : durere de burtă + ameţeală + febră = ( ar putea reprezenta o ) răceală abdominală; luate separat ameţeală + febră = răceală simplă, durere de burtă = durere la ovare deoarece poţi avea ovulaţia ( sunt 14 zile de la ciclul anterior )...

Cauzele pot fi mai multe, nu am cum să ghicesc...

Dacă o să-ţi vină ciclul, atunci este în regulă ( înseamnă că nu eşti însărcinată )!

În cazul unui contact sexual, pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( în special când ai ciclu regulat ), etc.

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )! Iar dacă ai ciclu REGULAT, atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când este cazul )!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Folosind „metoda calendarului" prezentată ( cu exemple ) pe saitul de mai sus POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei – fă acel calcul şi vei vedea dacă ai calculat CORECT data venirii menstruaţiei – NU înseamnă că dacă luna trecută ţi-a venit pe 6-7, şi luna asta vine tot atunci!

Dacă ciclul îţi întârzie mai mult de 7 zile faţă de data care o obţi prin acel calcul, eu recomand ca să faci un test de sarcină!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, DECÂT DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", să faci un test de sarcină dacă îţi întârzie menstruaţia!
Rezultatul trebuie să fie NEGATIV!

Cam asta ar fi...

| jackk a răspuns (pentru bursuc001):

Hmmmmm((((((( nici nu stiu ce sa fac, si ce sa cred

| jackk a răspuns (pentru bursuc001):

Hei de doua zile ma doare burta cam toata ziua asa usurel, nu inteleg de la cei? dar mai maninc si fructe verzi imi plac, dar ma tem sa nu fie sarcina, un sinisor ma doare tot cand apaas pe el, prietenu mi-a spus ca poate se dezvolta sau poate e de la ceia ca el se juca cu el si il stringea, ce poate fi, spuneti-mi va rog(((((((

| bursuc001 a răspuns (pentru jackk):

Poate fi de la fructele verzi pe care le mănânci ( provoacă crampe abdominale )...

Dacă legăm între ele cele 2 simptome ( dureri de burtă jos şi durere de sâni ), ele pot reprezenta simptome premenstruale - asta înseamnă că în câteva zile trebuie să-ţi vină menstruaţia ( în maxim o săptămână )!

Deci stai LINIŞTITĂ, că nu-i nici o "problemă"!

| jackk a răspuns (pentru bursuc001):

Mm bine merci asa ser si eu,

| bursuc001 a răspuns (pentru jackk):

Cu plăcere!

| jackk a răspuns (pentru bursuc001):

Buna,iarasi eu, cu burta mam comvins ca e de la minkare ma durea, dar azi mi s-a umflat sinul stang si ma doare, e cu mult mai mare ca cel drept, acel drept ma doare dar putin, asa ceva nu am mai avut, am 16 ani, ce poate sa fie? e legat asta de sarcina? adica nu cumva pot fi insarcinata?

| bursuc001 a răspuns (pentru jackk):

Te stresezi degeaba, NU e vorba de nici o sarcină!

Iar cu "umflarea" sânului stâng - ţi se pare; de obicei există o asimetrie între sânii fetelor ( unul e mai mare decât celălalt ) - asta este şi în cazul tău ( NU s-a "umflat" faţă de cum era înainte, dar eşti stresată de frica unei sarcini )!

Iar durerile sânilor ( chiar dacă stângul ţi se pare că te doare mai tare, poate e "puţin" mai sensibil decât dreptul ) pot reprezenta simptome premenstruale - asta înseamnă că în câteva zile trebuie să-ţi vină menstruaţia ( în maxim o săptămână )!

Deci stai LINIŞTITĂ, că nu-i nici o "problemă"!

| jackk a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi mulllt pup

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru bursuc001):

Buna, la sâni exista asimetrie dar si inegalitate! Adică sânii de asta sunt unul mai sus si unul mai jos din cauza asimetriei, iar din cauza geneticii pentru ca așa se definitivează, unul e mai lung, altul mai scurt! nu asimetria ii face unul mai lung (pronunțat) si unul mai scurt, ci genetica!