| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU. In urma cu 2 saptamani am avut primul contact sexual. A fost impreuna cu iubitul meu, suntem impreuna de 10 luni. In fine.
De atunci am intretinut relatii sexuale de 5 ori. Ideea este ca ne-am protejat. Am folosit prezervativ, iar la sfarsit prezervativul era intact. De cateva zile ma simt rau gen ameteli dureri de cap, greata, stari de voma. Si am si menstruatia neregulata. Stiu ca nu este posibil sa fiu insarcinata. Dar voi ce spuneti? Merita sa fac un test de sarcina sau trebuie sa mai astept?
Cand o sa mi se regleze menstruatia? Sau ce ar trebui sa fac sa mi se regleze?
Mentionez ca am 16 ani jumate

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am folosit prezervativ, iar la sfarsit prezervativul era intact"

fii liniștită!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Am facut un test pana la urma. E negativ acum sunt 100% linistita

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Riscurile de sarcina in cazul tau sunt 0 dar ca sa fii corect informata pe viitor, afla ca la 2 saptamani dupa un contact sexual, 99% testele vor ieri negative. Adica faci total inutil un test de sarcina mai devreme de 21 de zile de la actul sexual. Asta pentru viitor si pentru a fi informata.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Fiindca ati folosit intotdeauna prezervativul si la terminarea fiecarui act sexual intretinut prezervativul a fost intreg si intact, reiese ca acesta si-a indeplinit rolul si rostul sau de a fi folosit si anue pe cel de a NU permite sa ajunga sperma in vagin. Rezulta ca in acest caz este cu totul imposibil sa se poata forma sarcina.
2.) Bineinteles ca pentru linistea ta atat cea psihico-mintala cat si sufleteasca poti sa faci un test de sarcina, chiar si in situatia in care esti convinsa si stii precis, ca rezultatul va fi negativ.
3.) Caracteristica ciclului menstrual de a fi de tipul REGULAT sau NEREGULAT este determinat pur si simplu de modul in care functioneaza glandele endocrine : normal si corect ori in mod defectuoas ceea ce influenteaza intreaga activitate hormonala din organism. Din nefericire pentru femeile care sunt in situatia ta, trebuie spus ca de regula numai in foarte putine/rare cazuri pe masura ce inainteaza in varsta ciclul menstrual poate sa se regleze intr-o oarecare masura, sau uneori acest lucru se poate intampla dupa prima sau a doua nastere.
De obicei reglarea ciclului menstrual la o lungime cu un numar mereu constanta de 28 de zile (lungimea considerata ideala) se poate realiza doar medicamentos, prin folosirea pastilelor AC (anticonceptionale) prescrise de medicul ginecolog in urma unei consultatii prealabile. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Am fost anul trecut la ginecolog pentru asta. Si voiau sa iau ac. Dar nu am luat pentru ca am zis ca e mai bine asa

| mihai69 a răspuns:

Poți face un test peste o săptămână, dacă nu apare menstruația până atunci (la două săptămâni de la contact poate să nu arate pozitiv, chiar dacă ai fi deja însărcinată). Atunci măcar o să fii sigură și scapi de stres.
Altfel... e degeaba.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate nu este posibil sa fii gravida.

| Andreeush a răspuns:

Dacă te-ai protejat de fiecare dată atunci nu cred că ai șanse să fii însărcinată.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Am facut testul si nu sunt. Oricum sunt constienta ca sansele sunt foarte mici. Dar voiam sa fiu sigura))

Răspuns utilizator avertizat
| orail a răspuns:

Cum a fost? dureros?

Daca ati folosit prezervativ nu suntt sanse sa ramai. Probabil ca-ti va veni ciclul de asta te simti asa.

| anonim_4396 explică (pentru orail):

Hmm. A fost dureros la inceput. Dar pe parcurs a fost mai ok. Primele 3 dati m-a durut gen la inceput. Dar acum nu mai am probleme. E placut