| G65 a întrebat:

TPU.
O sa aveti de citit un pomelnic, daca doriti, desigur. sad
Sper sa ma ajutati cu cateva sfaturi, poate prostesti. Nu stiu, sunt doar "stupid in love". Sunt un prost, cum sa o bag in seama pe iubirea vietii mele? Inainte sa radeti sau sa ma faceti gaina fricoasa, trebuie sa stiti: Ne-am certat groaznic. Nu ne-am mai vorbit 4 luni de zile, pur si simplu. A plecat din tara si mi-a dat si block pe facebook, si-a schimbat si numarul.A fost groaznic pentru mine, credeti-ma. Acum a venit in Romania, si, intamplator, ne-am intalnit dupa atatea luni care au fost un chin pentru mine, pe strada. Imi venea sa o iau in brate si sa o sarut, chiar daca mi-a gresit cu foarte multe. In acele momente, cand ii simteam parfumul dulce din nou dupa atata timp, am uitat de toata cearta noastra si de cat de penibil as parea daca as saruta-o pana nu mai am aer. Va intrebati "De ce penibil?". Va raspund. Pentru ca prietenele ei sunt impotriva mea cu totul. Ele au fost si toata problema noastra. Dar cum mama naibii se face ca ele, atunci cand nu sunt cu ea, vorbesc cu mine ca niste mici bombenele si ma privesc ca pe un zeu? Si, da, am avut o cearta cumplita si cu ele, eu iubind-o extrem de mult pe ea, nu puteam sa tac.Si,da, fetele alea ma stiu de baiat orgolios si, mda, ma gandeam si la ce fel as putea parea acum. Poate fals? Revenim. In acel moment, am pus orgoliul intre noi doi, si o vedeam cum se uita la mine. Ma admira, cred ca se gandea "Hm, prostul asta s-a mai inaltat. Tot acelasi zambet si acelasi buze" si zambea. O vedeam si inima imi crestea. Eram mai multi afara, din MARE greseala ne-am intalnit. Imi făcea remărci cu zambetul pe buze la orice, se trezea sa imi spuna ca mi-a mai crescut parul, ca m-am mai inaltat si zambea..doar zambea. Amuzant, faza dură. Incet, incet, am lasat orgoliul jos, pentru ca nu am mai rezistat. Peste 2 ore se roaga de mine sa ma duc cu ea sa se intalneasca cu cineva. Cu cine? Cu un baiat. -"Sunteti amandoi, porumbeilor? Bravo, bravo!"- iesea din gura mea, dar inima imi plangea. Voiam sa o iau in brate si sa nu o las sa plece. Stiam ca se va indragosti de acel baiat, pentru ca inima ei este prea mare si prea slaba ca inevitabilul sa nu se intample. Nu vreti sa stiti ce fel ma simt cand imi aduc aminte de toate astea. "Suntem doar prieteni, Doamne."- zise ea. Stiam ca nu trebuia sa o cred. Mergand, pentru ca eram prea indragostit de ea ca sa o las sa se plece de langa mine, isi lasa usor capul pe umarul meu. Chiar simtea nevoia? Cred ca da. A stat acolo ceva timp, iar eu m-am uitat ciudat la ea de sus, iar ea a ras. Imi era dor. A ras pentru ca stia ca deja a intrecut limita, apropiindu-se de mine, si stia ca eu nu ma asteptam. A lasat ea orgoliul cu mult inaintea mea. Ghiciti ce, "porumbeii" chiar erau doar prieteni, dar, cand s-a intors acasa de la "intalnirea prieteneasca" pe care a avut-o cu el, nu mai erau doar prieteni. Erau iubiti. Mi se pare logic. Cat de prost sa fii sa lasi o fata asa frumoasa, care evident te place, sa plece de langa tine doar ca o prietena? A profitat de ocazie, si aici s-a ajuns. Incerc sa ma abtin sa nu-l omor. laughing Sunt mult prea gelos si prea protectiv, si daca fata asta pateste ceva din cauza aluia, o sa-l bat rau. Pe scurt: (sau nu prea) acum este cu alt baiat, si, fiind obligat sa ies afara cu ei, pentru ca prietena mea cea mai buna e cumva prietena cu el, sunt obligat sa ii vad sarutandu-se. Asta e al naibii de amuzant, dar nu pentru mine. Si aici se intoarce Arogantul Eu. O vad cum se uita la mine cu discretie, dupa ce ala o pupa. Se uita sa vada ce reactie am. "Oare e gelos?". Sunt foarte, iubito. Dar nu te las pe tine, sau pe ala, sa vezi asta. Tot iesind de cateva ori pe saptamana, mi-a dat unblock si add friend. "Mare răhățel" ati zice unii, dar pentru mine e aur curat. Acum pot sa o bag in seama, sa vad cum se simte, dar nu am avut curajul nici acum sa ii scriu macar un "buna". Tot astept sa ma bage ea, macar cu un "hei" in seama, dar nu se intampla si nici nu se va intampla. Nu mai este ca inainte, acum e fericita, are multi prieteni si iubit. Nu, nu sunt in friendzone. Nu e deloc asa. As vrea eu sa fiu macar acolo. Acum revenind la cateva sfaturi, vreau sa o bag in seama. Simt nevoia asta, dar imi e frica sa nu ma respinga. Sunt constient ca nu mai poate vorbi din nou cu "iubire" si "te iubesc" cu mine, dar doar am nevoie de ea. Intelegeti? Ma simt ca si cum, dupa atata iubire si atata dragoste, am ajuns sa nu ne mai vorbim deloc. Serios? Mi se pare prostesc. E groaznic. Am nevoie de ea, macar ca un simplu prieten. Doar sa imi raspunda la "ce faci". Stiu cat o sa ma doara cand o sa-mi vorbeasca mult mai rece fata de cum m-a obisnuit ea, stiu cat o sa ma doara cand o sa imi spuna cat il iubeste, ca se indragoste de el cum a facut-o si cu mine, sau cand o sa-si faca declaratii in fata mea. Poate lacrimile o sa fie inevitabile, dar cui ii pasa? Am nevoie de ea. Ce sa fac? Ce sa ii zic? Nu vreau sa par un ciudat, care dupa atata car de timp, i-a dat mesaj. Stiu, cu orgoliul nu faci nimic. De exemplu, prietena ei cea mai buna a fost certata cu ea la cutite, un an de zile, dar a lasat orgoliul la o parte, si-a cerut scuze si toate prostioarele, si acum sunt BFF din nou. Vreau si eu norocul asta, dar, presimt ca ma va respinge si daca ma pun in genunchi in fata ei. Da, as face-o. Tragico-comedie. Sunt geloasa pana si pe prietena ei cea mai buna. Va rog sa-mi raspundeti serios. E o prostie, deja stiu ca sunt un prost, dar asta este! Timpul le-a aranjat pe toate, acum eu am nevoie doar sa vorbesc cu ea, pentru ca imi este al naibii de dor. Cum sa o bag in seama, in ce context? Nu vreau sa par nici un retardat mintal in fata pitipoancelor alora, pentru ca screenshot-ul nu va lipsi din conversatiile lor. O cunosc pe fata, si stiu cat isi iubeste prietenele. Inainte de iubit am fost prietenul ei, si de fiecare data cand se certa cu cineva sau orice conversatie de orice fel, nu ezita o secunda sa-mi trimita screenshot. E o persoana minunata, poate prea proasta? Nu stiu, doar ca nu se risca sa supere persoanele la care tine, macar putin. Si la alea chiar tine, si ma doare pentru ca nu o merita. Si stiu ca ma vor barfi gen "Ia uite-l si p-asta, acum ii e dor de tine? Te vrea inapoi? Ce fraier. Eu zic sa ii dai block din nou". Totul e atat de complicat, ajutor! sad

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Chiar pari un tip inteligent. Se pare că ai iubit-o și încă o mai iubești. Nu-i nimic rău în asta. Doar că tu poți să ai toate sentimentele bune din lume pentru ea, dacă ea nu simte nevoia nici măcar să te aibă ca prieten, atunci chiar îți pierzi timpul.
Uneori nu toate lucrurile merg așa cum ne dorim în viața asta, obișnuiește-te cu ea. Nu știu de ce îți e frică de reacția altor oameni. O poți băga în seamă în orice context, poți să-i zici că voiai să vezi ce mai face, cum o mai duce, care e viața ei. Nu mai pune preț pe părerile altora pentru că cel mai important e ca tu să te simți bine, nu ce cred alții despre tine. Oricum e imposibil ca toată lumea să te placă.
În orice caz, bag-o în seamă, vezi cum se comportă față de tine, dacă e rece atunci e clară treaba : treci peste, mergi mai departe. Nu ai de ce să îți pierzi timpul cu persoane ce nu te apreciază sau care nu împart aceleași sentimente cu tine.
Îți poți umple timpul cu alte activități ce îți vor lua gândul de la ea.
În orice caz, din punctul meu de vedere nu are rost să îți mai bați capul cu ea, dacă voia să mai aibă de-a face cu tine atunci nu se încurca cu acel băiat. Eu unul chiar cred că ea doar vrea să râdă de tine, e amuzant că tu crezi că ea vrea să vadă dacă ești gelos, dar de ce nu te gândești că ea vrea doar să-ți facă rău? Nu ai de unde să știi cât de mult ai rănit-o. Iar o fată rănită e capabilă de foarte multe lucruri...
Sfatul meu e să cunoști alte fete, e posibil ca una din ele să te aprecieze și să te iubească mai mult decât stimabila. Și atunci vei uita cu siguranță de ea. Timpul e prețios, nu-l pierde degeaba inventând tot felul de scenarii în care ea încă te iubește, vrea să te facă gelos sau că într-o zi se va întoarce în brațele tale.
Viața e destul de simplă, doar că tu alegi să ți-o complici destul de mult. Concentrează-te mai mult pe acele persoane cu care te simți bine în prezența lor, nu ești obligat să ieși și să-i vezi cum se pupă. Tu ești stăpânul vieții tale. Nu mai pierde timpul, fă o schimbare în viața ta.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Tie ti se pare ca este unica fiinta de genul feminin pe planeta? Chiar ca esti de compatimit.Incearca sa-ti gasesti fericirea alaturi de cineva care chiar te accepta si iubeste. Asta ar trebui sa faci, sa devii stapan pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

atât îți zic, îți faci mult rău dacă continui să-i fii prieten.

| G65 explică (pentru anonim_4396):

și ce ar trebui să fac? să îmi petrec restul zilelor murind de dorul ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru G65):

păi dacă continui așa, normal că n-ai cum să o uiți. ea e fericită cu altcineva acum, înțelege asta. o să apară și fata potrivită pentru tine, și o să-ți treacă și starea asta. e vorba doar de atașare aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cel mai dulce baiat, jur. Ai vorbit foarte frumos despre ea. Mi-a placut. Acum, bineinteles ca in timp ce citem fiecare fraza, imi ziceam: "bai, asta e prost? Cum frate sa o sarute altul si tu sa nu faci nimic?! Uite-l ma, cum spune ca ii este dor si nu face nimic. Cica asteapta un hei. E prost, pe bune. Sau poate nu, nu e prost este doar indragostit, dragul de el." Cel mai cumplit sentiment e dorul, atunci cand ti-e dor, doare. Iti provoci durere singur. Masochistule. laughing)
Ori te risti, ori te retragi ca oricum, lumea asta pare plina doar de prosti ce s-au iubit! (zicea cineva)
Nu mai pune intrebari ale caror raspunsuri le gasesti si singur! Urmeza-ti dragostea chiar daca drumurile ei sunt grele si abrupte. Si nu uita sa-ti asculti inima.

(si apropo, sa-l bati rau pe ala de ti-a luat iubita)

| G65 explică (pentru anonim_4396):

Si tu esti cea mai duce fata care m-a facut vreodata prost. Jur. laughing
Multumesc, in mare parte laughing, cam pentru toate cuvintele.