| PureLoveJustLove a întrebat:

TPU!
V-as cere putin sfatul, poate sunt pe aici si persoane experimentate in ale dragostei.
Daca aveti rabdare, cititi.

Sunt ( sau in cazul acesta am fost ) cu prietena mea de 1 an si 1 luna. Avem o relatie la distanta ( eu in Bacau, ea in Bucuresti ), si pana sa inceapa liceul, a fost totul foarte bine. De cand incepuse liceul, am inceput sa vorbim tot mai rar ( vorbeam seara pe mess de pe la 8 la 11, pentru ca eu invat dimineata, iar ea dupa-amiza). I-am comunicat ca am observat o schimbare intre noi 2, dar apoi a aparut vestea care pur si simplu m-a blocat.
Acum 2 seri, prietena mea a sus ca vrea sa luam o pauza. Nu a vrut sa imi explice concret, asa ca am mai insistat aseara si am implorat-o sa isi intoarca decizia si sa ne impacam. Dar a continuat sa spuna ca are nevoie de o pauza. Am intrebat-o daca se va mai intoarce la mine, a spus ca da, dar nu stie cand anume. O inteleg, e in clasa a 9-a, insa, totusi, imi e frica ca la liceu la ea s-a indragostit de alt coleg. Am intrebat-o lucrul acesta, dar era a spus ca se desparte pentru ca simte ea nevoia, si nu din cauza unui baiat. "desi suntem impreuna, esti departe, nu ma poti face sa zambesc cu un sarut, nu ma poti face sa ma simt protejata cu o imbratisare". Fraza asta m-a blocat psihic si fizic. Nu stiu ce sa mai fac. Eu continui sa o astept. Credeti ca merita? Repet ca o iubesc enorm de mult, si nu as vrea sa ne despartim.
Sfaturi?

13 răspunsuri:
| Lacoste a răspuns:

Are dreptate prietena ta, data viitoare nu-ti mai pune sperantele intr-o relatie la distanta.E posibil sa o fi schimbat brusc viata de liceu si probabil sa fi cunoscut pe altcineva, dar nu vrea sa te raneasca.Incearca sa treci mai departe si sa-ti gasesti o fata din acelasi oras cu tine, stiu ca e greu dar cu timpul vei reusi.

| Jigsaw a răspuns:

Ma,relatiile la distanta nu au mers si nici n-o sa mearga niciodata.Pentru ca aia nu e relatie cand nu sunteti unu' langa altu'.Bai

| alexuta4you a răspuns:

Salut.Relatile la distanta merg foarte greu sau chiar de loc daca tu simti ca are rost sa astepti asteapta dar parerea mea ca sunt foarte putine sanse sa va impacati cum ai spus si tu a inceput liceul prietene, prieteni anturaj nou iar asa e greu incearca sa o intelegi si pe ea, orce fata are nevoie de o persoana care sa-i fie aproape intr-o relatie nu e de ajuns sa vorbiti pe mess sau la tel tie nu iti e greu asa? Nu ai vrea si tu o persoana care sa fie mai aproape de tine?

| PureLoveJustLove explică (pentru alexuta4you):

O inteleg, normal ca o inteleg. Insa nu inteleg de ce mi-a reprosat asta abia acum. Totusi, anul trecut tot la fel era. Eu invatam dimineata, ea dupa-amiaza si vorbeam seara. La asta ma gandesc si eu, ca are nevoie de cineva langa ea. Dar atunci de ce spune ca vrea doar o pauza si nu o despartire definitiva?

| alexuta4you a răspuns (pentru PureLoveJustLove):

De multe ori e mai usor sa spui pauza decat despartire cu toate ca ranesti mai mult asa o persoana ca ii dai sperante.

| alexuta4you a răspuns (pentru PureLoveJustLove):

Si mai am o intrebare voi cum va vedeti?

| PureLoveJustLove explică (pentru alexuta4you):

Am spus mai sus. M-as muta in Bucuresti pentru ea.
Si noi ne vedeam ori in vacante, ori de Sf.Valentin, ori de ziua ei.si in vacanta mare 1 luna si ceva

| SexGirl1921 a răspuns:

Fa-i o vizita cand nu se asteapta.asa poti sa afli ce se intampla de fapt.nu o suspecta de diferite chestii pana nu esti sigur

| goodbyee a răspuns:

Tu cati ani ai? Daca vrei intr-adevar sa fiti impreuna, muta-te si continua studiile in Bucuresti.Sau daca le-ai terminat, cauta-ti ceva de lucru acolo. ca sa fii mai aproape de ea.asta ar fi singura cale ca relatia sa mearga, altfel relatiile la distanta is prea complicate, la un moment dat ajungi la capatul puterilorwinking bafta!

| PureLoveJustLove explică (pentru goodbyee):

Am 17, ea 15. Si dupa ce termin a 12-a, mi-am rppus sa urmez o facultate acolo. E greu. Daca ar fi dupa mine, m-as muta din a 12-a in Bucuresti, dar imi va fi foarte greu la BAC. O iubesc enorm de mult.si chiar nu vreau sa o pierd.

| Liily a răspuns:

Daca o iubesti atat de mult, desi sunteti la departare, poti sa o astepti.Insa cum ai spus si tu, probabil ca acum cum a inceput liceul si-a facut prietene sau prieteni noi.Nu ar fi exclus sa se fi indragostit de un alt baiat mai ales ca este in clasa a 9 a.

| zdumfi a răspuns:

Sa o astepti pana cand? exista vreo sansa in viitor ca tu sa te muti in Bucuresti? sau.cum s`ar uni "destinele" voastre?

| beiutza a răspuns:

Daca o iubesti atat de mult cum zici las-o sa faca ce vrea... si daca ti-a spus ca se va intoarce cred ca se va intoarce ai incredere in ea si las-o sa faca ce ii spune inima