| RedGoat a întrebat:

Vreau sa va cer o parere aici in legatura cu o "dilema" de-a mea pentru ca nu prea am de la cine sa iau sfaturi/sa ma sfatuiesc si pentru ca vreau sa ma descarc cuiva. Parinti nu,ca ma simt aiurea dupa (comunicare foarte slaba cu ei), psiholog nu, ca mdea, suntem in Romania unde se critica daca mergi acolo si din partea prietenilor nu, pentru ca nu primesc cine stie ce sfaturi si nu sunt experimentati.

Am o colega de clasa care m-a atras emotional inca din clasa a 9 a (in a 10 a mi-a atras si mai tare atentia). Pana in clasa a 10 a n-am avut deloc intentii cu ea,ca de exemplu sa incerc o relatie. Aceasta atractie este in cea mai mare parte din punct de vedere interior (inteligenta sa, modul cum judeca, prezenta ei),cat despre atractia fizica nu pot spune ca sunt atras cine stie ce,insa o consider draguta/'frumusica' (mai ales cu rosii aia in obraji.ah.).
Relatia dintre mine si ea se prezinta astfel: exista o bariera de respect intre noi doi, insa nu vorbim in timpul liber, ci numai scoala ne leaga. La inceputul clasei a 10 a interactionam cu ea (mai mult ea incepea) prin "ce faci" etc. Tin sa mentionez un lucru important: de fiecare data cand trece prin fata bancii mele ma intreaba "Ce faci, x?"; "Imi place camasa"; rade la glumele mele. La inceput de an mi-a spus ca m-am mai facut si ca arat bine cu umerii mai mari. Eram odata la sport si vine langa mine si-mi spune: Ce muschi ai! Iei proteine?; Stiu sigur ca de vreo 2 ori cand am iesit in fata clasei vorbea cu o colega de-a sa "ba cum arata asta!". Odata m-a pupat pe frunte pentru ca salvasem clasa de o ora (imi multumeste, iar eu ii spun "nu vreau multumire, vreau sa ma pupi"). Odata i-am oferit si o bomboana. Tin minte ca venisem odata cu camasa uda de afara de la ploaie si ma intreaba "de ce esti ud?", iar eu "m-am udat uitandu-ma la tine" si in momentul ala m-a imbratisat pe la spate. Oricum, cam asta era intre noi, flirt (complimente; amabilitati).
Pana in luna martie se intamplau cele de mai sus, dupa care m-am gandit sa-mi incerc norocul, sa-mi depasesc conditia (pentru ca deja am 17 ani si n-am avut prietena). I-am oferit flori de 8 martie (ea fiind SINGURA fata din clasa care a primit flori de la mine), in scopul sa-i atrag atentia, sa-i dau de gandit ca poate vreau ceva mai mult. A primit florile, s-a bucurat si m-a imbratisat. In zilele ce-au urmat (si in ziua de azi 5 aprilie, mda), comportamentul ei s-a schimbat brusc: cand ii spuneam ceva nu ma baga in seama, cand trece prin fata bancii mele nici nu se uita la mine, nu mai vorbeste deloc cu mine.S-a distantat foarte mult..nu inteleg cu ce am gresit (desi nu cred ca am facut-o). E urat sa te comporti frumos si cineva sa te raneasca.din pacate m-am "indragostit" e lucrurile marunte la ea in ultima perioada: rosul din obraji, rasul.De cand s-a produs racirea asta, mereu incerc sa-i demonstrez ca-s mai destept decat ea si ma gandesc ca intr-o zi voi avea multi muschi si ca ii va parea rau.
Tin sa mentionez ca sunt o fire introverta, timida, insa saritoare/vivace.
M-am gandit sa o intreb de ce s-a racit asa, insa nu o prind singura. Are cineva idee ce s-a intamplat?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Poate ca ea s-a saturat asteptand ca tu sa te si maturizezi ca barbat. Felelor le plac baietii maturi, care stiu cum sa puna o problema, nu cei care tot bat campii aiurea.

| Ara997 a răspuns:

Da, cineva ti-a bagat o stramba. ia problema inmana, si discuta cu ea. chiar asa sa-i spui am neaparata nevoie sa discut intre 4 ochi cu tine. fa-o curioasa. pe urmaii spui : uite ce e fata draga, imi placi (in draci nu asa oleaca) si am impresia ca si-a bagat careva coada.
bafta. nu lasa sa-ti scape ocazia. unde maipui ca e si desteapta. ca tocmai ma contram cu cineva pe tema fetelor destepte. ei acum are ocazia sa-si foloseasca inteligenta si sa-si dea seama ca esti baiat serios si o placi cu adevarat
bafta!

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Ce s-a intamplat? Anturajul. Crede-ma pe cuvant, nimeni nu poate sa o schimbe pe fata mai mult decat anturajul. Intreaba-o direct daca s-a suparat pe tine sau cu ce ai gresit? Ea iti va spune cel mai sincer raspuns.

| RedGoat explică (pentru IoanaPuppy31):

Am vorbit cu ea si mi-a spus ca nu e suparata cu nimic pe mine,ca n-ar avea de ce sa fie suparata,din raspunsul ei reiese ca nu exista un motiv care sa fi fost factor in schimbarea comportamentului ei (ceea ce sustine ea, insa poate fi si fals).
Oricum, eu am observat bine, s-a racit de mine.
Concluzia la care am ajuns:
Ea: este inca o adolescenta si comportamentul ei este schimbator in orice perioada fara vreun motiv anume, datorita varstei (schimbari hormonale, indecizii privind viitorul)
Eu: Pun repede la suflet ceea ce ma deranjeaza, imi concentrez atentia asupra acestor lucruri cu o intensitate peste pragul normal si din cauza temperamentului si personalitaii mele si mai mult ca sigur exagerez in anunite privinte.