| andraaremere a întrebat:

Bunaaa, am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu la aproximativ 2-3 ore dupa ce imi trecuse stopul, si cel mai probabil nu si-a dat drumul in mine, sau deaca si-a dat si-a dat foarte putin. Sanse sa fi ramas insarcinata sunt?

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu zic ca sansele sunt minime

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Există risc de sarcină, dar acesta este MINIM ( aproape neglijabil TEORETIC ) deoarece atunci te aflai în perioada cu fertilitate foarte scăzută, deci şi riscul este minim - dar NU inexistent!

Trebuie să şti că fiecare organism ( al fiecărei fete ) este diferit - deci se ( poate ) "comportă"/a diferit şi în această situaţie!

Apoi, în cazuri FOARTE RARE, se poate produce ovulaţie spontană - sau e posibil să ai "probleme" de ovulaţie ( ovulaţie neregulată ) şi atunci organismul NU urmează "calea" teoretică "normală" prin care se instalează o sarcină ( şi aici mă refer la acele perioade de fertilitate pe care le poţi determina doar stabilind exact când are loc ovulaţia, folosind teste de ovulaţie )!

Cam asta ar fi...

| neutrino a răspuns:

Sunt destule sanse astfel incat sa nu stai linistita.

| Em40 a răspuns:

Riscul este cu totul neglijabil (adică zero) dacă ciclul prietenei este normal. Dacă insă ciclul ei este de 25 de zile sau mai scurt, atunci riscul nu mai e chiar aşa de mic. Dacă ciclul ei este neregulat, iar in ultimul an a existat chiar şi un singur ciclu mai scurt de 26 de zile, atunci iar nu e bine.
Ar fi, poate, bine (dacă sunteţi un cuplu stabil) să mergeţi impreună la consiliere la doctor: acolo veţi afla mai exact cum să faceţi atit calcule

| teiubesteuna a răspuns:

Probabil... ati folosit prezervativ? dar daca nu dupa ciclu sa faci sex e cam riscant...

| maxu4all a răspuns:

Poti sa fi linistita! ....nu ai cum sa ramai...