| deya a întrebat:

Cand ai o sarcina intrauterina se vede la testul de sarcina? iti vine si ciclu?

Răspuns Câştigător
| bubu_7778 a răspuns:

Sarcina intrauterina este sarcina normala in uter care se vede clar la testul de sarcina dupa 2 sapatamani de la contactul sexual sau cam dupa o saptamana de intarziere a menstruatiei. Daca testul de sarcina este pozitiv clar esti insarcinata; acestea nu pot da erori decat daca iti arata ca este negativ desi tu esti gravida, dar daca este pozitiv cu siguranta exista sarcina.In ceea ce priveste ciclu peste am auzit tot mai des femei carora le vine ciclul peste cam 2-3 luni dar nu stiu sa iti spun din ce cauza

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezultatele testului de sarcina sunt concludente cam la 3-6 zile de intarziere a ciclului. Orice test pozitiv inseamna sarcina, dar un test negativ inainte de aceasta data trebuie privit cu suspiciune. Sangerari asemanatoare cu menstruatia pot aparea si pe sarcina. De fapt, destul de frecvent, apare o sangerare de implantare a fatului in uter, care intervine cam la data la care ar trebui sa apara menstruatia, doar ca este mai putin abundenta si dureaza doua, maxim trei zile.

| bluedar a răspuns:

Cred ca voiai totusi sa intrebi despre sarcina extrauterina, nu cea intrauterina, de vreme ce testele de sarcina sunt facute pentru a conclude daca este sau nu sarcina. De regula testele de sarcina ar trebui sa iti aratae pozitiv si la o sarcina extrauterina pentru ca sunt facute sa primeasca stimuli de la anumite substante de la viitoarea placenta.La fel ca si in cazul unei sarcinii intrauterine, exista posibilitatea suprapunerii a uneia sau doua menstre peste perioada de graviditate, insa, mult mai frecvent, in sarcina extrauterina apar sangerari, in majoritatea cazurilor acestea sunt cu sange modificat (maroniu).