| JetBlueJet a întrebat:

Cand este perioada de ovulatie?
-Inainte cu cateva zile de menstruatie
-La jumatatea menstruatiei sau in timpul ei
-La sfarsitul menstruatiei
Si cam cate zile dureaza?
Poti ramane insarcinata doar in aceasta perioada de ovulatie sau poti si in oricare alta zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

PERIOADA FERTILA SE POATE DETERMINA NUMAI/DOAR IN CAZUL IN CARE CICLUL MENSTRUAL ESTE REGULAT. O sarcina se poate forma/lua nastere DOAR/NUMAI in cazul in care sperma ajunge in vagin in perioada fertila a ciclului menstrual. Perioada fertila a unui ciclu menstrual reprezinta o perioada de circa 5-6 zile in care spermatozoizii din sperma pot supravietui si astepta momentul producerii ovulului pentru a-l fecunda si astfel femeie sa poata procreea, adica poate sa ramana insarcinata in cazul in care intretine contacte sexuale neprotejate si partenerul ejaculeaza sperma in vagin intentionat sau involuntar. Aceasta perioada poate fi determinata doar/numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, adica are mereu/constant aceeasi lungime cu acelasi numar de zile de fiecare data. Este stabilit stiintific ca in fiecare ciclu menstrual foliculul ovarian va produce INTOTDEAUNA DOAR O SINGURA DATA intr-un ciclu menstrual unul sau in cazuri foarte rare 2 sau chiar mai multe ovule viabile (cand se formeaza sarcina cu gemeni), si eliberarea ovulului se produce INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual. Acea zi in care este produs ovulul se numeste ZI DE OVULATIE si in functie de aceasta zi se determina perioada fertila. De asemenea este determinat stiintific si medical ca ovulul este viabil/poate fi fecundat incepand din momentul eliberarii diin folicul o perioada de 12-16 ore pana la maxim 24 de ore. Daca nu exista nici un spermatozoid si nu se produce fecundarea, ovulul ramas nefecundat intra intr-un proces de imbatranire si degenerare rapida si in 2-3 zile se dezintegreaza, iar resturile ovulului sunt resorbite de organism. Este acceptat si faptul ca un spermatozoid ajuns in uter si de acolo in trompa uterina poate supravietui in conditii ideale o perioada de pana la circa 5 zile timp in care asteapta producerea/aparitiei ovulului. In concluzie aceste 5 zile (cat poate trai spermatozoidul) + 1 zi (cea a ovulatiei) + 1-2 zile (marja de eroare) = 7(8) zile reprezinta perioada fertila. Aceasta perioada fertila este intotdeauna fixa fata de ziua urmatoarei menstruatii insa variabila fata de prima zi a menstruatie deja trecute, astfe ca : in cazul celui mai scurt ciclu menstrual (c.m.) cel de 21 de zile in care ovulatia se produce in a 7-a zi a ciclului (21-14=7); rezulta ca perioada fertila va fi intre a 2-a si 9-a zi a c.m., in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile, caz in care ovulatia se produce in ziua a 14-a (28-14=14), rezulta ca perioada fertila va fi intre a 10-a si 16-a zi a c.m. iar in cazul unui c.m.lung de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. (35-14=21) si perioada fertila va fi intre a 17-a si 23-a zi a c.m. si tot asa se calculeaza indiferent de lungimea ciclului. In restul zilelor din afara perioadei fertile NU se poate forma o sarcina indiferent daca ciclul este regulat sau neregulat. Sper sa fi fost suficient de explicit si probabil ca vei intelege citind cu atentie explicatiile. Sanatate!

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Perioada de ovulatie la om nu se poate determina, restul sunt basme

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Basme... O_o Ma interesa daca perioada de ovulatie este singura perioada in care femeile pot ramane insarcinate.
Sper sa nu fie toate zilele fertile Lol laughing

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Da,stiintific vorbind in acele zile mamiferele find la ovulatie sansele sunt extrem de mari

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Dureaza 3 zile apropo

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Merci.

| Emilian65 a răspuns:

Se poate ramane gravida numai in perioada de maxima ovulatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 2 saptamani de la ciclu apare si dureaza 1 zi

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Si este singura zi in care poti ramane insarcinata? Sau poti si intr-o zi in care nu esti in perioada de ovulatie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Poti si intr-o zi in care nu esti, dar sunt mai putine sanse
De asta exista prezervativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te bate un gand, Jetulet? :s

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Pai...Nu ma mai bate de o saptamana

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Si cateva ore laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Wtf

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

A fost mai mult de curiozitate laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Intrebarea? sau zici de experienta ta de acum o saptamana ( daca am inteles eu bine )

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Nu.Nu intrebarea a fost pusa de curiozitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Oh,te omoram de era altceva.
Glumeam, glumeam.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Altceva? Ai inteles bine ce ai inteles.
Trimite-mi cerere.Sau fa-ti un cont la buleala numai da-mi cerere. laughing :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Meee leneeeeeeeeeeee.
stai sa vad de pot intra, ouf ouf ouf.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

♥_♥
Ard de nerabdare smug
In sfarsit. laughing