| blondix29 a întrebat:

Scuze ca va deranjez as dori sa stiu si eu la cate zile e indicat sa faci dragoste inainte sau dupa menstruatie? ca am inteles ca e o perioada in care nu trebuie ca poti ramane insarcinata.

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ti-am raspuns si la cealalta intrebare... Poti determina exact zilele in care esti fertila... Daca iti observi ciclul, sa fie regulat si iti iei temperatura in fiecare zi inainte sa te ridici din pat vei observa ca in perioada fertila - pentru cateva zile - temperatura ta va fi mai mare decat cea inregistrata pana atunci. Dar de ramas insarcinata poti ramane oricand... doar ca riscul este mai mare sau mai mic in functie de perioada in care te afli.

| dy a răspuns:

Intre 2 cicluri menstruale se face ovulatia. Atunci exista riscul sa ramai gravida in cazul actului sexual. Practic, daca ai ciclul la 30 zile, in jur de a 14-15 zi poti ramane gravida, dar pentru siguranta (desi siguranta totala nu ai never!), daca nu vrei sa ramai gravida, evita actul sexual intre a 10a si a 20a zi a ciclului.
P. S. Prima zi a ciclului se numara ziua in care ti-a venit ciclul. Daca mai vrei alte amanunte, iti stau la dispozitie...intreaba!

| christabell a răspuns:

Metoda calendarului nu e valabila. Poti ramane insarcinata in oricare zi a ciclului.

| mircea a răspuns:

Cel mai bine este sa profiti de cele 5 zile inainte si dupa, daca nu folosesti anticonceptionale. Perioada fertila este la mijloc si este cam de 8-12 zile, dar depinde si de setarea de la mama natura. Daca "ceasul " este bun si constant de 28-30 zile ai o oarecere siguranta, daca nu...

| ryxize a răspuns:

Dupa cite stiu poti face dragoste la cinci zile dupa menstruatie si nu ramii insarcinata!

| LaR1sA a răspuns:

Pai...sa stii ca nu e deloc sigura aceasta metoda "a calendarului" oricat de atenta esti. exista riscuri de a ramane insarcinata.hai sa iti explic. din prima zi in care ai menstruatie numeri 10 zile.in acest interval ai voie sigur! deci aici poti sta linistita, nu exista riscuri.insa inainte sa iti vina menstruatia e mai aiurea.pentru ca depinde de organismul tau.sunt tot 10 zile.dar.numeri tot de la prima zi de menstruatie 20 de zile.intervalul 10-20 e strict interzis big grin tine minte 1-10zile. e verde! 10-20zile e rosu mereu.nu ai voie! 20-30zile... e cam galben. dupa regula.ai avea voie dar nu e sigur.depinde de organismul fiecaruia.pentru k menstruatie iti vine la un interval de 26-30, 33 de zile.si oricat de regulat ar fi...tot isi face de capwinkingdaca vrei sa te risti...ai verde dar eu nu te sfatuiec! iti spun din experienta.nu e bine.asa ca.ai grijawinking multa bafta! sa fii iubita si inteleasa! mai ales de parinti si de iubit! :*tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat sa te bazezi pe metoda aceasta mai bine te asiguri ca faci sex neprotejat cu un partener care isi controleaza ejacularea...sau scoti 40 lei pentru pastile de dupa...