| Elyiela a întrebat:

Care sunt avantajele începerii vieții sexuale şi care sunt dezavantajele, în cazul în care ai sub 18 ani dar peste 15?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Avantaj? Știi cum e.
Dezavantaj? Că știi cum e.
Lăsând gluma, și neprezentându-te ca fată sau băiat, (Andraa) iată câteva rânduri zic eu utile.
Dupa ce studiile anterioare au atras atentia asupra riscurilor pe care le implica inceperea vietii sexuale la o varsta frageda, noi cercetari trag un semnal de alarma in privinta problemelor de sanatate care pot aparea si in cazul in care asteptam prea mult pana la primul contact intim.

Cercetatorii de la Universitatea din Columbia spun ca persoanele care isi incep viata sexuala dupa varsta de 18 de ani au sanse mult mai mari sa se confrunte cu disfunctii sexuale de-a lungul vietii.

Barbatii care isi pierd virginitatea la 18-20 de ani pot avea in timp probleme legate de ejaculare, insa nu s-a stabilit cu certitudine ca asteptarea este propriu-zis catalizatorul acestora.

Specialistii au declarat ca unii barbati amana activitatea sexuala tocmai pentru ca intampina anumite probleme din acest punct de vedere. La polul opus, exista riscuri si in cazul celor care isi incep viata sexuala prematur.

Printre dezavantajele virginitatii "tarzii"au fost enumerate abilitatea scazuta de a nuanta viata sexuala astfel incat ambii parteneri sa fie satisfacuti si posibilitatea mai mare de a intalni parteneri incompatibili sau purtatori ai BTS.

Daca disfunctiile sexuale sunt comune in randul anumitor indivizi indiferent de varsta si nu pot fi corelate exclusiv cu cei care asteapta prea mult pana la primul contact sexual, in ceea ce priveste impactul psihologic, exista efecte specifice.

Dupa perioada adolescentei, fiecare dintre noi are deja format un bagaj afectiv, pe care cu greu il poate modifica in functie de pretentiile si nevoile partenerului de cuplu.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Avantaj este experienta pe cand vei fi mai mare.Adica vei invata cu ce se "mananca" asta mai repede de 18 20 si ceva de ani pe cand vei incepe o relatie serioasa.
Dezavantaje sunt multe.Din lipsa de experienta poti sa nu alegi tocmai persoana potrivita cu care sa faci asta si o sa ai pareri de rau sau de suferit, o sa fi judecata in societate si catalogata drept o fata rebela, vagaboanda etc, sarcina nedorita ce aduce cu ea si schimbarea viitorului...etc

| MihaiNicu23 a răspuns:

Avantajele sunt ca te poti dezvolta mai repede si vei simti placerea aceea, iar ca dezavantaje risti sa ai boli sexuale asa devreme sa=ti incepi viata sexuala dar si riscul sa iei boli cu transmitere sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fete singurul dezavantaj este ca o datã ce incep, nu se mai satura. Probabil vei avea nevoie de sex o datã la cel putin o saptamânã, doua, maxim 3.

| Shimozukushiki a răspuns (pentru anonim_4396):

O spui în spirit de glumă, sau?