| Violente a întrebat:

Cat poate intarzia o menstruatie? Am avut contact protejat cu prietena mea pe 31 oct si pe 3 noiembrie ar fi trebuit sa-i vina dar nu i-a venit si nici in perioada fertila nu era iar prezervativul nu s-a rupt. O doare burta simte agitatie si sanii s-au umflat si o dor dar menstruatia nu apare e deja a treia sau a patra zi de intarziere. Ce sa fie oare? Acum vreo saptamana s-a spalat cu apa rece doua zile deoarece a avut problema pe scara. sad

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate întârzia până la 10 zile, să nu mai stea stresată că nu este nicio sarcină.
Ceaiul de crețișoară îi stimulează apariția menstrei.
Sănătate!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu este insarcinata, prietenei tale ii va veni menstruatia cat de curand, deja are simptome premenstruale...ii intarzie cel mai probabil din cauza actului sexual care a avut loc inainte cu 3 zile de data cand trebuia sa-i vina ciclu sau poate e vorba de o raceala, stres, eu nu mi-as face probleme in privinta asta

| klau123ful a răspuns:

Poate a racit la ovare in privinta sexului. daca a fost protejat nu ai dc sa te temi happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu mai reţin ce vârstă aveaţi :(

Eventual, COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l prietenei tale.

Din cauza spălării cu apă rece se poate să aibă o răceală abdominală, motiv pentru care se poate ca menstruaţia să întârzie între 3-7 zile!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Violente explică (pentru bursuc001):

Bursucule te-aș ruga să-mi spui părerea ta despre o eventuală sarcină atata timp cat ne-am protejat și prezervativul nu s-a rupt iar eu nu am ejaculat în prezervativ.

| Violente explică (pentru bursuc001):

Apropo, avem 18 ani.

| bursuc001 a răspuns (pentru Violente):

NU cred că e posibilă o eventuală sarcină DACĂ aţi verificat prezervativul după fiecare contact sexual ( şi nu a fost rupt ) - mai ales că nici NU ai ejaculat în prezervativ!

Cel mai probabil, este o dereglare hormonală izolată ( dacă nu au fost alte întârzieri în trecut ) - posibil să se datoreze unei răceli abdominale.

| Alcyon a răspuns:

Probabil e de la stres. Spune-i sa se calmeze, fiindca agitatia e foarte nociva. Stresul duce la scaderea unui hormon care-i responsabil cu declansarea menstruatiei. In lipsa acelui hormon, menstruatia si ovulatia nu se mai produc, prin urmare nu-i de joaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
O saptamana-doua sau chiar mai mult.
Daca ati facut protejat,nu este vorba de nici o sarcina!
S-a racit,dereglari hormonale, e bine ca are sindrom premenstrual precum sani umflati, durerosi, durere de burta, asta e un semn ca menstruatia trebuie sa vina.
Te pup!

| andraelena1234567890 a răspuns:

Bune. Poate a racit. Dar cel mai sigur e sa faca un test de sarcina nu costa mult. Preventiv. Nu aveti de ce sa va faceti griji.batting eyelashes