| Dacianaaa a întrebat:

Am facut sex protejat cu prietenul meu cu cinci zile inainte sa-mi vina menstruatia (am un ciclu cam de 31 de zile pe 15 trebuia sa-mi vina) iar azi e a patra zi de intarziere si nimic. am simptomele caracteristice cu acea agitatie si disconfort in bazin tot simt ca curge ceva prin mine lol sani durerosi si umflati o stare de slabiciun sunt foarte obosita si plang din orice. Contactul a fost protejat (pe 9) nu s-a rupt prezervativul dar prietenul mi-a spus ca nu l-a rulat tocmai pana jos in fine nu cred ca asta e vreo problema ca nici nu a ejaculat in prezervativ. Vreau sa va spun ca dupa o zi de la contact a inceput sa ma doara ovarul drept si sa ma intepe si s-a si umflat il simteam la palpare la stinghia piciorului putin mai spre interior. Ce sa fie oare? banuiesc ca insarcinata n-am cum sa fiu. ii mai auzeam pe unii ca ramai de la lichid, copiii se fac din sperma nu din secretii
va pup

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit corect prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Simptomele enumerate de tine ( "a inceput sa ma doara ovarul drept si sa ma intepe si s-a si umflat il simteam la palpare" ) pot indica o ANEXITĂ ( răceală/inflamaţie a ovarului )!

Din acest motiv, se poate ca menstruaţia să întârzie între 3-7 zile!

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca tu stii ca ai faut sex protejat, atunci nu are cum sa fie o sarcina. Poti merge insa linistita la medic pentru a vedea cauza durerilor tale.

| sofisis a răspuns:

Completez ce au spus colegii mei cu : de cele mai multe ori acel lichid de care spui tu contine spermatozoizi. De aceea poti ramane si de la acel lichid.

| Dacianaaa explică (pentru sofisis):

Da, 2 din 100 răman gravide din acel lichid.
si cine stie ce au facut partenerii acelor "2" happy

| Alcyon a răspuns:

Ciclul poate sa intarzie de la frig, stres, raceala. Daca ai simptome premenstruale, trebuie sa-ti vina.

| MrsSunshine a răspuns:

Poate ai racit jos sau poate ai o infectie.Intarzierea menstuatiei se poate datora si oboselii si stresului.Pentru a fii sigura ca nu esti insarcinata fa-ti un test de sarcina, nu e scump(in jur de 10 lei sau chiar mai ieftin). Daca durerea persista du-te la ginecolog.