| RAY a întrebat:

Ce crezi ca e imoral sa stai cu o fata pentru sex si sa o minti ca o iubesti sau sa mergi la prostituate?
ieri am vazut un baiat ca oferea 200 de lei la o fata sa faca cu el a pus anuntul pe un site,acolo multi au sarit pe el sa-i spuna ca e imoral,penibil etc eu nu inteleg ce e penibil, imoral in a isi satisface nevoiile, chiar trebuie sa ai relatie sa faci sex?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Fara suparare, dar nu te obliga nimeni sa raspunzi la intrebarile si la postarile la care ti se pare ca nu aduci nicio contributie. Daca nu ti se pare util sa raspunzi la intrebarile de genul acesta, adica de genul sondajelor de opinie, nu te obliga absolut nimeni sa iti pierzi timpul cu ele.
Atat timp cat este respectat regulamentul site-ului, nu vad niciun motiv pentru care aceste intrebari nu ar avea voie sa fie puse pe site. Singura greseala la aceasta intrebare este ca nu este pusa la conversatii, ci la dragoste si sex. Dar cum ar legatura cu amandoua, mi se pare a fi mai mult o diferenta de perspectiva.
Cat despre intrebarea de fata tipul respectiv este penibil pentru ca nu s-a dus la prostituate si ca se astepta sa gaseasca fete atat de usoare. Trebuie sa fii un pic misogin si disperat ca sa poti porni de la perspectiva ca vei gasi o fata, care nu este prostituata si care va dori sa faca sex pe bani.
Si da, este imoral sa stai cu o fata doar pentru sex si sa o minti ca o iubesti. Pentru ca fata respectiva va investi un timp si o energie in relatia cu tine. Plus sentimente. Tu ai niste scopuri ascunse, care nu coincid cu ale ei si o minti constient, stiind ca adevarul ar rani-o, cu scopul de a o utiliza pentru satisfacerea propriilor nevoi.
Daca esti intr-o relatie bazata pe sex, gen *** buddies, in care si tu si partenera ta stiti de ce va aflati in relatia respectiva este ok. Nu exista un motiv ascuns. La fel si in cazul prostituatelor. Tu vrei un serviciu, iar prostituata iti presteaza serviciul, nu exista niciun motiv ascuns.

| Drolja a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Răspunsul meu e mai mult un sfat de bună funcţionare şi logică elementară, decât o mustrare sau o agresivitate ofensatoare pentru cineva, şi nu îmi pun speranţele să se schimbe mare lucru pe aici cu replica mea.

Având acestea în vedere, sper să vii şi pe la categoria "Casa & Gradina" şi să răspunzi, pentru că am de gând să pun întrebări despre cum se plantează butaşii de viţă-de-vie, şi alte chestii de genul, deşi nu am de gând în viitorul apropiat să plantez ceva, iar de viţa-de-vie mă doare fix în cot.

23 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Sunteţi vreo cinci-şase pe aici care puneţi întrebări pe tema sexului, deşi voi nu plănuiţi să faceţi nimic din ceea ce abordaţi în întrebările adresate nouă.
Gagbangurile, analurile, rimjoburile şi prostituatele nu sunt lucruri pe care le veţi face, iar faptul că le abordaţi, nu poate fi decât ca să vă aflaţi în treabă.

Cred că eu şi colegii mei de site gândim la fel când considerăm că răspunsurile care ne iau minute bune ca să le scriem şi formulăm, am vrea să ajungă la oameni care au într-adevăr nevoie de intervenţiile noastre, şi nu la persoane care mai pun o întrebare ca să mai facă câte un sondaj de opinie. Intenţia noastră când vă răspundem (chiar dacă unii nesimţiţi o fac la mişto) este să fim utili, şi cuvintele noastre să găsească o întrebuinţare practică, acesta fiind scopul final pentru care timpul petrecut răspunzându-vă se va putea numi câştigat.

Acum, dacă chiar te interesează subiectul, şi vrei să ştii pe viitor dacă poţi apela la prostituate fără mustrări de conştiinţă, eu îmi cer scuze şi poţi ignora ce am scris mai sus.

| RAY explică:

Rar pun intrebari pe TPU, au fost perioade si de 2 saptamanii fara intrebare, majoritatea ale mele sunt legate de tehnologie, eu as fi vrut un raspuns nu o judecata in fine

| RAY explică:

Eu i-am dat funda pentru ceea ce a scris in a doua jumatate a raspunsului nu pentru dialogul dintre voi

| OoBunnyoO a răspuns:

Trierea intrebarilor la care vrei sa raspunzi sau nu, reprezinta responsabilitatea celui care raspunde, nu a celui care pune intrebarea. Prin urmare, este responsabilitatea celui care raspunde sa faca diferenta intre o intrebare care invita la o discutie sau la o opinie si o intrebare care cere un raspuns practic. In functie de preferintele avute raspunzi la intrebarile care ti se potrivesc. Daca vrei sa discuti pe baza unei idei raspunzi la intrebarile de fata, iar daca vrei ceva practic raspunzi la cele care ti se par practice.
Cat despre faptul ca exista interes sau nu, referitor la o anumita tema, atat timp cat intrebarea a fost pusa si mai ales daca fost pusa in mod repetitiv este clar ca exista un anumit interes pentru subiectul respectiv.
Cat despre exemplul tau, as raspunde, daca m-as pricepe la butaşii de viţă-de-vie si daca mi s-ar parea ca as aduce ceva nou comparativ cu raspunsurile deja date. Nu voi sti oricum niciodata daca individul care a pus intrebarea va folosi practic sau nu ceea ce i-am zis, dar omul a avut o curiozitate si stiu ca prin raspunsul meu a aflat ceva nou referitor la butaşii de viţă-de-vie, pentru mine este suficient. Ce alege el sa faca mai departe cu informatia pe care i-am dat-o nu ma priveste.

| Drolja a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mă bucur să văd că "ai înţeles". Adevărul e că nu o să cădem de acord, dar nu-i nimic, pentru că te apreciază şi aprobă cine trebuie, oferindu-ţi şi fundă, iar cu ocazia asta mă retrag şi eu din dialog, pentru că ce voiam să spun, am spus de mult.

| OoBunnyoO a răspuns:

Am inteles foarte bine ceea ce ai spus, doar ca nu pot fi de acord. Mi se pare un pic egocentric sa le ceri oamenilor care pun intrebari (care respecta regulamentul site-ului) sa puna un anumit tip de intrebari, pe care il preferi tu, doar pentru ca nu poti sau nu vrei sa triezi intrebarile. Dar, da, banuiesc ca nu vom cadea de acord. Cat despre funda asa cum banuiam, nu am primit-o pentru ca am comentat la raspunsul tau, ci pentru ca i-am raspuns intrebarii. Nu stiu daca ai observat. Oricum, nu ti-am comentat doar ca sa primesc aprobarea si funda celui care a pus intrebarea, ci pentru ca pur si simplu cerinta ta mi se pare un pic nelalocul ei.

| Drolja a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Trei răspunsuri ai dat ca să spui exact unul şi acelaşi lucru.
Dacă îţi voi da şi eu a patra replică să îţi spun că nu impun nimănui să pună ce întrebări vreau eu, tu tot cu aceeaşi idee mă vei combate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Intr-adevar, uneori reformularile ajuta la intelegerea mesajului.
Avand in vedere ca ai intrat la o intrebare careia nu i-ai raspuns. Si asa cum ai spus mai sus, ti-ai irosit timpul si energia (pe care tocmai ai sustinut ca le gasesti foarte importante si de aceea nu vrei sa le irosesti pe astfel de intrebari) doar pentru a spune ca gasesti astfel de intrebari inutile.
Nu am spus nicaieri ca impui cevam, am spus ca ceri ceva ce nu ti se cuvine. Exista o diferenta intre a impune si a cere, iar eu nu am folosit nicaieri cuvantul "a impune". Se pare ca si dupa ce am spus de trei ori acelasi lucru, tot nu ai inteles exact ce iti spun. Ca sa nu mai zic de faptul ca mi se pare destul de deplasat si faptul ca ai ales sa vorbesti si in numele altora, desi nu am vazut pe nimeni sa fie de acord cu tine.
Parerea mea este ca buna functionare a site-ului ar fi atinsa, mai degraba fara raspunsuri de genul acesta, care nu dau niciun raspuns la intrebarea de fata, nu aduc nicio valoare informationala, ci reprezinta doar ceva de genul "Nu imi plac intrebarile de genul asta si nu vreau sa raspund la ele, dar totusi o sa iti scriu ceva, nu raspunsul la intrebare, o sa iti scriu ceva doar ca sa ma aflu in treaba si ca sa iti cer sa nu mai pui astfel de intrebari ca nu imi place mie si altora (nu stiu care) sa raspund la ele". Raspunsul tau este complet off-topic.

| Drolja a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Bine, te aştept să te duci în primire pe la ceilalţi colegi de site şi să strângi semnături. După ce vezi cine e pro sau contra, adu-mi şi mie petiţia. Nu cumva să omiţi unul, pentru că avem nevoie de date exacte ca nu cumva să mă iluzionez în lauri falşi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu vad de ce as face asta, nu eu sunt ceva care vorbeste in numele altora. Nu vad sa fi scris nicaieri "eu si colegii mei". Eu am vorbit strict in numele meu.
Este destul de amuzant ca tu imi ceri mie petitii, cand tu esti cea care a inceput sa vorbeasca in numele altora si cea care sustine tot in numele altora despre bună funcţionare şi logica elementară. Pacat ca nu vezi ironia, sunt chiar doua.

| Drolja a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Da, nu ştiu eu ce e ironia.

| AirănMeidăn a răspuns:

cam putin oferea...

| RAY explică (pentru AirănMeidăn):

Nu avem salari de o mie de euro, abia castigam o mie de lei pe luna

| BeckhamRZM a răspuns:

Nu e imoral. Este o scârboșenie ce o poate face doar un prost.
Fata asta este o fată ușoară, care este disperată după bani îi place mult acadeaua. Nu, nu-ți trebuie relație să o faci. Îți trebuie minte.

| RAY explică (pentru BeckhamRZM):

Ce dura esti, imi dau lacrimile cand vad fete ca tine, calm, sexul e o nevoie umana, mi egal daca fata e usoara, sfanta, eu cand cumpar umi pasa daca la mai atins cineva, ce minte isi trebuie? vrei sa spui multi banii?

| BeckhamRZM a răspuns (pentru RAY):

Sunt băiat, wtf? Dacă vrei o fată serioasă, pentru o perioadă lungă caută frate. Dacă nu, ia una de pe centură, nu e greu. Dacă le dai 50 lei sunt ale tale o săptămână. Dar asta cu ' te iubesc, vțm ' = minciună + să stai cu ea să o ***, chair e imoral. Sexul e o nevoie umană, da. Da' trebuie să știi cum să te oprești și când.

| RAY explică (pentru BeckhamRZM):

Categoric cu limita, frate cand dezamagirea te-a prins in gherale ei ascutite de experientele tragice prin care ai trecut numai crezi in minuni, miracole, vad multi oamenii ca mine dezamagiti de cam toate imi dau seama ca e ceva normal, sa fi dezamagit e ceva normal

| BeckhamRZM a răspuns (pentru RAY):

Să fii dezamăgit e ceva normal? Evident, ai permis prea multe unor persoane care nu meritau nici să fie scuipați de tine. Ți le faci cu mâna ta, nu știi vorba aia? Cum îți așterni, așa dormi. Din dezamăgire se iese, scapi de ea pentru că ai doar o viață și e păcat să stai supărat. Poți face multe, foarte multe. Numai supărat/ă să nu stai.

| RAY explică (pentru BeckhamRZM):

As scapa daca nu as fi dezamagit dar in fine asta e

| BeckhamRZM a răspuns (pentru RAY):

Ai scăpa dacă ai vrea.

| Iyulia3712 a răspuns:

Cred ca solutia potrivita pentru tine ar fi o relatie "friends with benefits" in care va folositi unul pe altul pentru a va satisface nevoile fara sa fie nimeni mintit si fără atata tragedie. Simplu ca buna ziua. big grin

| RAY explică (pentru Iyulia3712):

Asa ceva nu gasesc eu