| monutza90 a întrebat:

Ce este mai important pentru tine? Banii sau dragostea? de ce?

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Bună!
Banii îi poți face oricând, nu este o regulă neapărat de timp pentru asta. Dragostea este un sentiment prea frumos în viața reală ca să ne fie înlăturat de bani. Cu dragostea adevărată nu te întâlnești la orice colț de stradă și după mine este de 1000 de ori mai importantă decât banii. Banii ușor vin, ușor se duc, n-are rost să plângem după ei, sunt pur și simplu niște obiecte financiare și nu se vor compara vreodată cu un sentiment uman profund. Ei nu aduc fericirea ci dimpotrivă ne pot "îndepărta" de omenie.

| drhotzu a răspuns (pentru DDCC):

Am si o intrebare: cati ani ai?

| drhotzu a răspuns (pentru DDCC):

Depinde de varsta pe care o ai. pentru ca atunci cand treci de 25 de ani o sa constati ca banii sunt la fel de importanti ca si dragostea. uite intrebare ipotetica: cat poti sa rezisti cu cineva in casa daca nu aveti din ce sa luati mancare, daca nu aveti din ce sa platiti facturile, sa va imbracati? banii nu inlocuiesc dragostea, banii fac dragostea mai frumoasa, pentru ca iti permit sa ai amintiri memorabile. daca ai pana in 25 de ani atunci totul este usor... nu ai griji, nu ai obligatii, si nu ai nevoie de foarte multi bani ca sa ai o viata frumoasa, dar pe masura ce trec anii, descoperii ca ai vrea si tu mai multe, sa ai propria locuinta, concedii, sa iesi in oras, toate astea cu persoana iubita, daca nu ai bani viata inseamna asa: stai cu iubita si cu parintii tai/ei, intr-un apartament la gramada, concediul inseamna poate 3 zile la mare pe an si restul pe canapea, iesit in oras inseamna mers la un suc amandoi... deci ai nevoie si de bani ca sa ai dragoste, ca daca nu dragostea trece repede! foarte repede! si plus ca daca gandesti mai bine sa ai bani inseamna sa fii un om de succes! si atunci tu nu ai vrea sa fii un om de succes?

| monutza90 explică (pentru drhotzu):

23 da ai perfecta dreptate pentru ca vine un moment in viata cand vrei sa faci o nunta, sa iti faci o casa cu persoana iubita si nu poti face asta fara bani

| DDCC a răspuns (pentru drhotzu):

Am 17 ani. M-am săturat ca pretutindeni să fie vorba de bani, numai bani. Nu zic că n-avem nevoie de ei însă între o persoană dragă care să-mi stea alături mereu și banii eu aș alege prima variantă. Am ajuns să urăsc banii, să urăsc ceea ce fac acele resurse financiare din noi.
Eu în copilărie n-am avut probleme financiare, am avut tot ce era necesar cu excepția unor prieteni, unei persoane cu care să pot vorbi orice, oricând, să simt frumusețea vieții.
Nu știu cum ar fi la mine, ai și tu mare dreptate însă nu mă văd exact pe mine alergând după bani sau pierzând firea sau sufletul din mine astfel.
Eu rămân orice-ar fi la ideea că banii îi pot folosi când am cea mai mare nevoie de ei, spre exemplu ca să-i ajut pe cei dragi dacă se află în unele situații materiale mai grave.

| DDCC a răspuns (pentru monutza90):

O nuntă o faci cu bani, o relație adevărată, o căsătorie se realizează prin dragoste.
Observ că mulți oameni pun mai mult accentul pe cât de înstărită să fie nunta în loc să se gândească la viitoarea lor căsătorie, dacă ar rezista sau nu.

| monutza90 explică (pentru DDCC):

Da aici ai dreptate

| drhotzu a răspuns (pentru DDCC):

Vorbim in 10 aniwinking asa gandeam si eu la varsta ta... vorbim in timp... prioritatiele, planurile, ideile se schimba!

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Meseria la care am muncit luni ca sa o pot realiza.

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Dragostea.
Nu ma incalzeste cu nimic sa am bani, daca duc lipsa de afectiune!

| ReiVaN a răspuns:

Le combini si ies bangoste. sau dragani

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Cred ca cea mai iportanta e sanatate, dragostea si apoi banii.
Bafta!

| ForeverWarrior a răspuns:

Ce conteaza mai mult niste hartii sau sentimentele tale?

| monutza90 explică (pentru ForeverWarrior):

Evident ca sentimentele.de ce oare cei bogati sunt adesea singuri?

| ForeverWarrior a răspuns (pentru monutza90):

Nu sunt singuri dar cel mai probabil daca o sa ramana fara bani n-o sa fie prea multa lume in preajma

| monutza90 explică (pentru ForeverWarrior):

Da ai dreptate dar eu ma refeream ca nu au un partener sau daca au acesta sta din interes bineinteles exista si exceptii

| DDCC a răspuns (pentru monutza90):

Dacă stau din interes pot fi ei super miliardari că emoțional, sufletește niciun nu ar fi fericit indiferent de ce ar da ei lumii de înțeles.
Mi se pare o prostie să maschezi adevărata fericire doar de dragul banilor.

| anabelisa a răspuns:

In primul rand, nu cred ca banii aduc fericirea, dar o intretin.
In al doilea rand, la ce-ti foloseste dragostea daca nu ai venituri din care sa-ti asiguri un trai de viata decent pentru tine si partenerul tau?
Important este sa fi independent si sa nu te intretina altcineva.Doar in acea situatie as putea pune dragostea mai presus de toate!

| Azµre a răspuns:

Dacă am dragoste o să am și bani.

| lpavel a răspuns:

Dragostea! Banii ii pot face oricand pe cand dragostea adevarata o gasesti daca ai noroc 1 in viata!

| raluk27 a răspuns:

Amandoua. Una nu exclude pe cealalta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt la fel de importante. Ce naiba poţi să faci cu dragostea dacă n-ai niciun ban? Şi ce naiba poţi să faci cu banii dacă nu ai o persoană alături cu care să-i împarţi?

| hotdesire a răspuns:

Nu ma pune sa aleg. amandoua au rolul lor. Ideea e sa le combini pe amandoua.

| WhatDăFack a răspuns:

Fără bani nu poţi face nimic în lumea asta. Banii sunt importanţi, dar şi dragostea, deci nu pot să aleg între cele două.

| Alex_Toma_1985 a răspuns:

De sigur ca dragostea bani nu aduc fericirea

| biancaelle a răspuns:

Bunna! bani sa fac oricand dar iubirea e mai presus de toate!

| WhiteAnonymous a răspuns:

Dragostea! happy Atata timp cat ai o persoana care te iubeste si iti e mereu alaturi poti trece peste orice obstacol banii iti aduc fericirea materiala nu si cea sufleteasca atata timp cat ai fericire sufleteasca esti cel mai bogat om din lume!