| AnonymousMLG a întrebat:

Ce este si ce face lichidul de lubrifiere?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de glandele bulbouretrale care sunt denumite si glandele Cowper situate in partile laterale ale uretrei, in regiunea inferioara a prostatei. Aceste glande sunt activate de senzatiile de excitatie care imediat ce apar produc un lichid clar, alunecos, ce se varsa direct in uretra. Lichid asa cum este produs este steril, adica nu contine spermatozoizi viabili si are rolul atat de a curata traseul uretrei cat si de a o lubrifia. Insa rolul principal este cel de a neutraliza urmele de aciditate ce pot fi prezente la nivelul uretrei secundare provocate de ramasitele de urina de la acest nivel. In mod normal, excitatia sexuala actioneaza si asupra glandelos existente in mucoasa vaginala si declanseaza an mod reflex secretia unui lubrifiant natural, a carei cantitate este diferita de la femeie la femeie. In absenta acestui lubrifiant, apare o senzatie de vagin uscat care provoaca iritatia mucoasei vaginale, cu senzatii de arsuri, usturimi, întepaturi, prurit/mancarimi, iar in timpul contactului sexual apar dureri si disconfort, uneori chiar leziuni si sangerari. In concluzie rolul lichidului de lubrifiere feminin este diferit de cel produs de organul genital masculin, afand roluri complet diferite. Sanatate!

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Se numeste precum, si desi exista ipoteza ca foloseste SI la lubrefiere, e cam greu o picatura sa lubrefieze, pe cand de dincolo curge. Sau daca nu curge, pica. Rolul lui sigur e de a curata uretra de orice picatura de urina, ca sa fie sperma curata. Poate contine spermatozoizi, care pot fecunda ovulul.

| cristimihailov a răspuns:

Ca uleiul la motor.

Fara, se blocheaza. Cu, merge.