| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci cand iubita/iubitul nu are DELOC incredere in tine oricat de mult ai incerca sa faci sa fie totul bine si sa nu aiba nimic de banuit?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca stie ceva despre tine. Mai bine pleci. Si nu repeti cu alta aceleasi greseli.

| Andreeush a răspuns:

Îl părăsești. Într-o relație trebuie să existe încredere.

| Plato a răspuns:

Pleci.

| 2EXA a răspuns (pentru Plato):

Dupa 3 ani sa plec asa?

| Plato a răspuns (pentru 2EXA):

Daca ai avut 3 ani cancer, nu te mai operezi ca te-ai atasat de el?

| Anndreeaa6201 a răspuns (pentru 2EXA):

Exista varianta ca o persoana sa nu mai aibă incredere in tine in momentul in care i ai trădat încrederea foarte rau si/sau in repetate randuri. Dacă ții la persoana aia si crezi ca te îndrepți, lupta sa i recastigi încrederea si da i timpul de care are nevoie, Chiar dacă asta înseamnă inca 3 ani. Apreciază că a avut puterea sa treaca peste greșelile tale. Asta înseamnă că tine la tine foarte mult si ca nu merita sa ti bati joc.

| Anndreeaa6201 a răspuns (pentru Plato):

Nici nu se poate compara macar o relatie cu o boală atât de nenorocita. Inteleg ca a fost o metaforă, dar totusi... Am văzut că toți au spus sa plece. Dar nimeni nu s-a gandit si la sentimentele pe care cei 2 le au si la faptul că el/ea nu ar fi paranoic/a si Si ar pierde încrederea asa fara motiv. Intr o relatie serioasa, nu renunți la primul hop apărut, cu atât mai putin cand vina e a ta. Dar mna... poate voi nu doriti relații serioase, pentru ca aceasta atitudine nu menține o relatie.

| Plato a răspuns (pentru Anndreeaa6201):

Prietene, ăsta nu e un hop. Încrederea e vitală relatiei, nu exista compromis cand vine vorba de asta. Partenerul de viață trebuie sa fie cea mai apropiată persoana si prima sursa umana de bine. Nu se poate daca nu exista incredere.
Daca si-a pierdut increderea cu motiv, cu atat mai rau.

| Anndreeaa6201 a răspuns (pentru Plato):

Avem percepții diferite asupra lucrurilor. Eu merg pe principiul acțiunii si reactiunii. Deci, ca atare, orice acțiune are o reacțiune (legile lui Newton). Cand unul greșește, celălalt își pierde încrederea. ( consecinta a faptelor sale). Acum iartă ma pe mine, dar daca fata/băiatul ăla nu e Iisus, ca sa întoarcă si celalalt obraz, de ce sa ierte fara sa i se demonstreze că merită facut efortul? Si la drept vorbind, ti se pare normal sa greșească si tot el/ea sa plece pe motiv că nu mai are credibilitate în ochii celuilalt? Si saraca/ul sa fie ca n proverbul "Si f**** si cu banii luati".
"Partenerul de viață trebuie sa fie cea mai apropiată persoana si prima sursa umana de bine"- de acord cu tine. Dar orice om greșește si are datoria morală sa si asume si sa si ispaseasca "pedeapsa", sa demonstreze ca isi merita numele de "sursa umana de bine".
Cum am zis si in comentariul ce l preceda pe acesta, nimeni, cred eu, nu si pierde încrederea intr-un om fara motiv. Deci daca a greșit, acum trebuie sa îndure. A primit la începutul relației o doza de incredere, de care si a bătut joc. Nimeni nu e atât de special încât să primească de nenumărate ori ceva fara sa merite.
Dacă toți ar greși iar apoi ar pleca, ( si putin ofensati de faptul că "victima" nu e fericita de isprava pe care a facut o) lumea asta cum ar mai ajunge? Chiar nu mai exista oare moralitate, cinste si puterea de a ti asuma ceea ce ai facut?
Dacă înțelegi ceea ce am vrut sa iti transmit, e bine, daca nu, asta e. Nu am de gand sa ma mai întind si cu alte mesaje, asa ca acestea fiind spuse, eu iti doresc toate cele bune.

| CleanHeart a răspuns:

Ar însemna că iubitul e prost și nu s-a maturizat încă, o relație e bazata pe încredere, nu zic e bună și gelozia dar cu masura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal nu ar trebui sa stai intr-o relatia care nu e bazata pe incredere. Plus nu vad cum Ai putea si de ce te-ai explica.