| Alee_7002 a întrebat:

Ce inseamna six feet under? 6feet under. vreau traducere in sens "cool" nu traducere in egleza ca stiu.winking

Răspuns Câştigător
| miky06 a răspuns:

Deci dupa cum cred ca stii six feet under inseamna sase picioare dedesubt asta in traducere cuvint cu cuvint. dar aceasta expresie se foloseste de obicei cind se vorbeste de morminte ...pentru ca 1 feet=30 cm deci 6 feet =180 cam adincimea la care se ingroapa mortii. fundahappy

2 răspunsuri:
| BlueHusky a răspuns:

Este expresie si nu se traduce "cuvant cu cuvant" inseamna "doi metrii sub pamant".

| taja609 a răspuns:

Expresia se foloseste cu sens conotativ, in sensul in care se refera la morti: six feet under = under ground literalmente. Am aici sursa: http://www.traducator-craiova.com