| Blaiiir a întrebat:

Ce parere aveti despre fetele care isi incep viata sexuala devreme, pe la 12-13 ani? Credeti ca vor avea probleme de sanatate in viitor?

12 răspunsuri:
| anonimaa a răspuns:

Este foarte posibil...pentru ca din cauza varstei premature exista posibilitaea sa nu mai poata face copiii cand vor fi mari vor dori sa aiba o familiewinking mai bine s-o lase balta cu aceste idei de la varsta asta

| OanaG a răspuns:

De 10x nebune!

La 12-13 ani, sunt copile, organele sexuale nu sunt dezvoltate in totalitate! Sunt doar curioase... cele care fac lucru asta!

| Octavutzu a răspuns:

Eu cunosc eu fata care si'a inceput viata sexuala la 11 ani. Dar nu mi s-a parut o idee prea buna pentru ca apoi au aflat mai multe persoane si a inceput sa profite de ea ...Lipsa de invormati si dorinta de experimentare nu duc niciodata la o buna concluzie. Si pot aparea si mici complicati vaginale. Sfatul meu e ca ar putea sa astepte ca si alte fete macar pana la o varsta mai adecvata 16-17 ani. Asta e parerea mea daca gresesc scuzati big grin

| Bii26 a răspuns:

Cu siguranta! Viata sexuala, majoritatea, si-o incep dupa ce au implinit varsta de 18 ani.

| rebb a răspuns:

Ca n-au minte! straight face Si nu cred ca vor avea neaparat probleme doar de sanatate, probabil si psihice si samd.

| medgirl a răspuns:

Eu cred ca da...la virsta asta inca sunt copile, nu cred ca e normal, dar fiecare cu mentalitatea lui. zic asa pentru ca am o colega care a facut-o prima oara la 8 ani...si acum ca au aflat toti.va da-ti seama ce se crede despre ea.

| Marcian a răspuns:

Cred ca ar putea avea probleme emotionale in primul rand.De asemenea e riscul mare de sex neprotejat(fiind asa tinere) si de probleme fizice.

| nivajna a răspuns:

Mai bine ia si te joaca cu papushile e mai folositor. cei cu copii in ziua de azi dac incepi viata sexuala la asa o virsta ajungi la 18 ani mai ceva decit o c***a...asa ca nu trebuie de grabit plus ca organismul inca nu este dezvoltat complet si chiar poti sa ai probleme seriaoase de sanatate depinde de organism

| FumeZ sEnTimEnTe a răspuns:

Nu de ce, daca iti doresti asta intr-adevar cred ca nu-i nici o problema! dar vreau sa-ti spun ca inca e prea devreme

| matraguna1 a răspuns:

Cu siguranta vor avea deoarece nu cunosc mare lucru despre acest subiect. Ori vor ramane insarcinate (si de aici alte complicatii), ori vor lua diverse boli (pe care probabil le vor ascunde sau vor evita sa mearga la medic sa se trateze), ori vor avea urmari psihice. Abia cresti si tu un pic si gata trebuie sa ai relatii sexuale? Esti inca prea mica... iar cine face asta cu o minora practic abuzeaza de ea, fizic si psihic. Iar fetele in general accepta astfel de abuzuri...de ce? Ca nu cumva sa le paraseasca "iubitul". wtf?! barbati n-o sa mai intalneasca in viata asta?

| Loredana_4240 a răspuns:

La 12 ani esti inca un copil, ar trebui sa se joace cu jucarii nu cu.big grin

| iooana_3924 a răspuns:

Da, vor avea probleme. eu am o verisoara care sia inceput viata sexuala la12 ani si acum nu mai are trompe si nu mai poate face copii