| mariaionescu91 a întrebat:

Ce parere aveti despre o fata majora pe care nu o atrage sexul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lipsa apetentei sexuale este generata in general de un libidou scazut sau aproape inexistent.Dar se poate datora si unor disfunctii sexuale ce stau la baza disfunctionalitatilor interpersonale care influenteaza negativ sau pozitiv activitatea sexuala, dorinta si fanteziile sexuale. Nimfomania se întalneste la femei, fiind o dorinta insatiabila de sex, dar in cazul multor femei apare si repulsia care poate sa fie pentru tot actul sexual, sau doar pe anumite segmente ale acestuia cum ar fi intromisiunea, sarutul, secretiile sau chiar atingerile/mangaierile. Absenta libidoului, fie ea si temporara, este cauzata fie de factori fizici, fie de factori psihici. Cauzele mentale sunt mai numeroase decat ai putea crede si ele pot fi cu greu cuprinse intr-o singura lista. Iata, insa, care sunt cel mai des intalniti factori perturbatori: oboseala, stresul, lipsa somnului, depresia, anxietatea, problemele legate de locul de munca, dificultatile financiare. Si calitatea relatiei de cuplu, dificultatile, suspiciunile, lipsa increderii in sine sau in partener pot avea repercursiuni in pat. De altfel, multe cupluri recunosc ca dupa o cearta, sexul este mult mai placut.In cazul tau se impune sa participi la cateva sedinte psihoterapeutice cu un psihosexolog.

4 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Nasol.

| mihai69 a răspuns:

De unde știi că nu o atrage?!? Poate că de fapt e foarte „pofticioasă", dar preferă să fie foarte discretă în privința aceasta.
Și până la urmă, ce problemă ai tu din cauza asta?!?

| mentholinks a răspuns:

Cred ca e norocoasa.

| KMaddieK a răspuns:

Cred ca pentru ea altceva e mult mai important. E de bine.