| Anemona a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiile de prietenie care pot deveni relatii de iubire? laughing

Răspuns Câştigător
| Celeste_2636 a răspuns:

Eu cred ca de la inceput o relatie de "prieteni cei mai buni" intre o fata si un baiat sunt menite sa se transforme in "relatie de iubire". In marea majoritate a cazurilor asa-i (din experienta personala, si observand si alte persoane). Sincer, cred ca te minti singur/singura cand cel mai bun prieten al tau e de sex opus. In adancul tau simti ca e ceva mai mult de atat, dar nu poti sa accepti asta si ti-e frica sa te bagi intr-o asemenea relatie. Subliniez ca m-am referit la niste prieteni foarte apropiati, nu doar prieteni.

8 răspunsuri:
| lila_1550 a răspuns:

Pai la mine din prietenie a devenit iubire si deja avem un an de zile impreuna.nu intotdeauna functioneaza depinde de cata atractie ai pentru persoana respectiva si vice-versa.

| NoNamess a răspuns:

Si eu am aceea si problema. sunt foarte buna prt cu un baiat s e mai mare cu 2 ani ca mine (cls a8a ) el imi zice ca nu se gandeste la fete dar are grija de mine. si nu stiu ce sa fac. bafta:X

| Iulia_4983 a răspuns:

Astea sunt cele mai frumoase relatii: cele bazate pe prietenie adevarata.love struck
dar sa nu faci pasul asta daca nu esti sigur/a ca va durahee hee

| Satisfaction a răspuns:

Sunt in aceasta situatie...in primavara faceam farse la telefon cu o prietena si am sunat la un baiat dar din greseala am sunat cu numar si el nu avea nr meu si intr-o duminica m-a sunat sa ma duc la discoteca era cu mai multi prieteni de ai mei si cu verisoara mea dar nu am mers. De atunci nu ma mai sunat dar intr-o zi am trimis un sms la mai multi prieteni din agenda, ceva cu niste bauturi ce inseamna si nu stiu ce, si m-a sunat si am povestit cam 15 minute. Apoi m-a sunat aproape in fiecare zi si pana in prezent avem cam noua luni de cand vorbim la telefon seara de seara si mi-o zis ca ii place de mine si imi zice puiut si eu ii zic iubire (astea is asa de gluma) si cred ca daca m-as combina cu el nu am mai fi asa...dar exista o problema foarte grava: diferenta de varsta dintre noi este de 13 ani. Da pur si simplu adevar sunt 13 ani diferenta. Mama mea i-a fost invatatoare si el pana in primavara lui 2010 m-a stiut de fetita lu' fosta mea invatatoare si acum nu mai ii aceeasi chestie. Imi place de el dar parca ma tine cineva de maini, de gura si mai ales de inima sa ma combin cu el.

Referitor la intrebarea ta eu sunt si pro si contra. Pro pentru altii si contra pentru mine. Voi ce ziceti ar trebui sa fiu pro si pentru mine?

| anika33 a răspuns:

Habar n-am. dar chiar acum mi se intampla asta. laughing cunosc persoana respectiva de 3 ani si acum suntem impreuna. deci nu stiu laughing mi se pare ceva frumos.

| Lavinia a răspuns:

Daca esti deja intr-o relatie de prietenie cu o persoana si vrei sa incerci una de iubire, cu aceeasi persoana.nu o sa mearga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cam toate relatiile sunt asa

| RoUzIe a răspuns:

Mi s`a intamplat si mie! Daca la inceput a fost o relatie de prietenie si acum acea relatie a evoluat o sa va vina mai usor sa aveti incredere unu in celalalt