| anonim_4396 a întrebat:

Descriu o situatie reala despre care am auzit la niste cunostinte de-ale mele.
O femeie este intr-o relatie de cuplu cu un barbat. Acest barbat are si o amica cu care face sex ocazional, partenera de cuplu fiind de acord cu asta. Conditia fiind ca amicitia dintre ei sa se rezume doar la sex. Iubita lui chiar spune ca faptul ca el face sex ocazional cu o alta femeie le condimenteaza viata sexuala. La un moment dat barbatul iese o data cu amica respectiva la un local. Iubita lui afla despre lucrul asta si se simte profund tradata de acea iesire urmand multe plansete, tipete, certuri legat de faptul ca el a inselat-o depasind o anumita limita iesind la un local cu amica respectiva.
El, in schimb, are o total alta perceptie despre inselat. El considera ca este in regula ca iubita lui sa aiba si amici barbati cu care sa iasa impreuna cu conditia sa existe anumite limite clare intre ei si sa nu se dea unul la altul.
Mentionez ca amandoi au stabilit anterior care sunt limitele cu care sunt ok fiecare si ce anume considera ei inselat si ce nu.
Considerati ca in aceasta situatie se poate spune ca acel barbat nu insela cand facea sex cu amica respectiva, ci insela daca avea orice alta activitate impreuna cu ea?
Considerati ca femeia respectiva era sau nu permisiva cu iubitul ei?
Dar barbatul cu ea?

26 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Scenarii dezgustatoare de Hollywood. Unde mai e frumusetea, unde mai e "poezia" unei relatii, atunci cand el nu doar ca si-o trage cu alta, dar o face cu stirea/acordul ei? Tu intrebi daca e "permisiva"? Femeia respectiva nu are nici un pic de respect de sine.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Asta nu spune nimic despre calitatea relatiei dintre ei. Nu spune daca se inteleg, daca au lucruri in comun, daca se respecta, daca se asculta, daca au obiective comune, daca se simt bine etc.
Este absurd sa tragi concluzii despre calitatea unei relatii privind doar un singur aspect care nici macar nu spune ceva despre asta.
Legat de respectul de sine al femeii, daca permisiunea ei nu provine dintr-un complex atunci cum ar denota o lipsa de respect de sine? Daca ar fi provenit dintr-un complex atunci ai fi avut dreptate. Asa este doar o chestie de perceptie si de alegere personala.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai o opinie atat de bine conturata, de ce mai intrebi ce parere au altii? Pentru mine, o relatie sexuala/amoroasa in care sunt implicate mai mult de doua persoane, este si va fi intotdeauna o relatie bolnava, vomitiva.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Mi-am exprimat opinia despre ceea ce ai spus tu. Eu nu am intrebat ce parere ai despre calitatea relatiei dintre ei. Tu ai adus vorba despre asta. Consider ca sunt mult prea putine informatii pentru a iti da cu parerea despre asta.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce parere am despre calitatea relatiei dintre ei? Parerea mea e ca e o relatie dezgustatoare. Nu am nevoie de mai multe informatii ca sa am aceasta parere. Pentru mine, atunci cand partenerul/partenera face sex cu altcineva, e complet dezgustator si nimic altceva nu mai conteaza.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Si daca ei percep lucrurile diferit fata de tine si se simt bine asa atunci de ce consideri ca ar avea o relatie nasoala?

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia e treaba lor. Tu m-ai intrebat ce parere am eu si ti-am spus-o.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Nu am intrebat asta. Poate nu ai citit bine ceea ce am scris.
Tu prin calitatea relatiei dintre doi oameni intelegi cum te-ai simti tu intr-o relatie ca a lor sau cum se simt ei?

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa ne oprim aici. Atunci cand din ambitia de a castiga cu orice pret o dezbatere, cineva incepe sa sfideze logica si sa ma prosteasca in fata, acea conversatie nu-mi mai face placere.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Eu am spus mai sus: "Eu nu am intrebat ce parere ai despre calitatea relatiei dintre ei." Tu ai raspuns ca si cum as fi spus "Eu am intrebat ce parere...". Adica mi-ai lasat impresia ca ai citit fara acel "nu". La asta m-am referit atunci cand am spus ca nu am intrebat ce parere ai despre calitatea relatiei dintre ei. E ok daca ai vrut tu sa iti exprimi o parere, dar mi se pare aiurea sa spui ca am vrut sa te prostesc.
Nu trebuie sa mai raspunzi daca nu vrei.

| Drimmero a răspuns:

Amandoi sunt 2 imbecili care sunt facuti unul pentru altul, mai mult ea si sa explic de ce.
Accepta situatia sa fie inselata de buna voie, apoi tot ea se supara daca ala se vede cu altele, considera inselat abia acolo, o logica care depaseste pe multi.
Aluia evident ca ii convine situatia, da la buci pe unde apuca si s-a asigurat ca ea are doar amici fara sa se ajunga la altele.
Iar el nu e suficient de barbat sa-i dea papucii, e clar ca o tine de fraiera.

| Emma30555 a răspuns:

La ea, faptul ca cei doi s au afișat devine o chestiune de orgoliu mai mult sau realizează ca îl va pierde ca el poate deveni romantic cu alta, deși nu realizează ca de la a face sex cu cineva se poate ajunge ușor la romantism... Sau își imaginează ca bărbatul ala se duce la alte iubite ca un robot și fac sex ca niște roboti? Ei i se pare înșelat ca au ieșit, dar faptul ca e atras de altele, ca le face complimente, ca vorbesc, rad împreună, fac dragoste nu mai e înșelat. Cat despre condițiile lui, nu este corect, trebuia egalitate, ea este mai fraiera fiindcă accepta lucrurile astea considerând ca sunt ok, dar nu își pune întrebarea de ce ea consindera aceste lucruri benefice? Dacă era vorba doar de open mind impunea sa fie egali, sa aibă amândoi aceleași libertăți... El înșela oricum dar cu voia ei, dacă a încălcat chiar și o ultima regula e normal ca ea sa se supere. Cat despre ea, da e exagerat de permisiva, el nu.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

De ce ar impune open mind-ul sa aiba amandoi aceleasi libertati? De ce ar impune open mind-ul ceva? Tocmai asta este ideea de open mind. Inseamna sa nu vezi lucrurile ca fiind impuse sau de la sine intelese, ci sa le pui sub semnul intrebarii fiind dispus sa vezi lucrurile si altfel.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Open mind cu un el inseamna open mind si cu tine insati. Daca tu esti deschisa sa il imparti cu altele, ar fi logic sa fii deschisa sa te imparta si el cu altii. Daca ti se pare normal ca el sa fie cu altele acelasi creier care vede lucrurile in felul asta ar vedea si in propria persoana aceeasi normalitate. Nu ar gandi sa-i fie fidela din moment ce ea nu crede in asta, permitandu i lui sa fie si cu altele
De aceea nu cred ca este open mind.iar el nici atat.

| Goete a răspuns:

Amandoi sunt la fel.de permisivi si fiecare din punctul lui de vedere si in acest caz, da, barbatul a "inselat-o" trecand limitele impuse de perechea lui, si iesind la un local cu tipa cu care facea sex. Aici deja se poate vorbi si de o relatie sentimentala

| Crackman a răspuns:

Consider ca este o situatie proasta ce au ei acolo

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

De ce?

| 1997onur a răspuns:

Este curvar are în sange curvia nu poate fi tratat așa ceva este pe viață cu așa ceva se hrănesc așa... nu-i poate satura nimeni niciodată.

| 1997onur a răspuns:

Și nu o iubește cu Adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bărbatul a trecut peste înțelegerea dintre ei și femeia are dreptate să facă scandal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bărbatul nu iese cu amanta la restaurante sau terase sau să meargă împreună unde să fie văzuți de alții.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Curvia și curvăreseala nu se pot trata și nici leac nu exista pentru așa ceva au în sânge asta și nu-i poate opri nimeni și nu-i poate satura nimeni cu așa ceva trăiesc ei cu curvăreseala și curvie asta îi ține în viață făcând așa.

| ReZiSTorr a răspuns:

Inseli in momentul in care te vezi/te dai sau ai alte tentative cu o persoana infara de sotul tau.Prietenia se rezuma in a vorbi si atat

| anonim_4396 explică (pentru ReZiSTorr):

Cum adica este ceva rau in a te vedea cu un prieten? Ce mai inseamna prietenia atunci? Pare ca nu dai doi bani pe niciun prieten.

| Roger645 a răspuns:

Unii oameni sunt manati de hormoni si mai putin de ratiune. Lipseste din poveste si o relatie femeie-femeie. Adica combinari de 3 luate cate 2. Dupa ce o sa faca rost niste boli venerice ( SIDA, sculament, sifilis neurologic etc) se vor linisti. Chiar de tot. Parca vorbim de caini in calduri prin parcare.

| Roger645 a răspuns:

Adevarul este cel juridic emis de un judecator. Cum cei 3 amorezi nu formeaza o familie cu acte, nu intra sub codul familiei. Adica nu exista obligatia de fidelitate. Pot interpreta relatia dupa cum bate vantul hormonilor.
PS: Mai sunt si cazuri medicale. Putini barbati stiu ca 1 din 4 femei nu poate obtine orgasm. Unele incep sa alerge din barbat in barbat, ba dupa dimensiune, ba dupa durata ( vrea 2 ore fara pauza?!), ba o dau in crize de nemultumire/ existentiale sau ramane asa cu o neimplinire majora. Adica pentru unele cazuri medicale, se pot face exceptii.