| anonim_4396 a întrebat:

Ce rost are sa stai cu un om daca nu ai incredere absoluta 100% in respectiva persoana?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie să trăieşti în prezent, nu să îţi faci tot felul de gânduri aiurea despre ce/cum va fi peste nu ştiu cât timp.Atâta vreme cât ai o oarecare încredere în cel/cea de lângă tine (nu 100% pentru că nu se poate sau cel puţin nu ar trebui să se poată) nu văd de ce ai încerca să cauţi nod în papură. Normal că nu poate nimeni şi nimic să te asigure că peste nu ştiu cât timp lucrurile nu vor mai fi aşa "roz", că vei avea parte de o dezamăgire, dar în viaţă dacă nu rişti, nu câştigi.

46 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stii doar ca sant interese la mijloc, iubire fara interes nu gasesti deloc. Interesul consista in sex, bani, casa, masina, situatie materiala altfel daca ai fi boschetar niciuna nu ar avea interes sa stea cu tine in aer liber pe ciment

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Ai dreptate, dar totusi sa traiesti in nesiguranta

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Riscul meseriei

| Plato a răspuns (pentru mgtow):

Prostii

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Viata este un risc

| mgtow a răspuns (pentru Plato):

Afaceri legale sa fie? Cu contract nedeterminat laughing

| Plato a răspuns (pentru mgtow):

Mai bine fără, sa ne scutim de taxe.

| alina2k18 a răspuns:

Pai probabil din lipsa de altceva - alt partener.

| mentholinks a răspuns:

Pai îmi tine de urat măcar și nu știu la ce mi-ar folosi sa am 100 la suta încredere în loc de 10 la suta?!

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Pai tu asta vrei sa iti tina de urat?

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Ce vreau eu nu depinde de încredere.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Vrei doar sex?

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Vreau ce poate să-mi ofere.

| Plato a răspuns:

Nu are

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Poate că ți-e șef, coleg, membru al familiei, etc și atunci n-ai ce face
Dar dacă poți să renunți la el/ea, renunță!
În cine ți-ai pierdut încrederea? big grin

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

In cineva care ma tradat

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Și pe mine m-au trădat mulți oameni. Și în mediul online dar și offline. Au plecat chiar când aveam nevoie de ei și m-au făcut să mă simt ca ultimul om, dar acum vorbesc doar cu depresivi, etc în mediul online, iar offline interacționez doar cu cine sunt obligată să interacționez, încerc să nu leg noi prietenii deoarece m-am săturat de atâtea speranțe false.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Uite, de exemplu aveam o „prietenă" cu care mă înțelegeam foarte bine. Am fost la aceiaș școală timp de vreo 3 ani, până când m-am mutat eu la alta. De atunci ținem legătura. Dar „mi-a făcut-o" și ea odată. M-a rugat să-i spun părerea mea despre o altă fată cu care mi-am pierdut mult timp la aceiaș școală. Cum eu o uram într-un fel pe „prietena" ei, i-am spus. După, „scumpa" ei „prietenă" s-a pus să mă facă-n toate felurile. Au avut „talentul" să mă facă să-mi pierd încredereae în ele și în toți care spun a-mi fi prieteni în mediul offline. Dar mna, asta a fost prin mai/aprilie și nu mi-au trecut „nervii".

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Esti prea frumoasa iar sogoritele te invidieaza

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Da, da, sigur! crying

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Daca aveai 25 de ani era alta poveste

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Ehh, aș fi vrut eu măcar să fi fost majoră, aș fi făcut un accident cu mașina și eram fericită în mormânt, acum n-am ce să fac, trebuie să stau în melancolia mea fără prieteni, doar cu falsități infernale crying
De geaba stau și vă spun „tot ce am pe suflet", că nimeni nu m-ar înțelege. Măcar tu să fi fericit tongue

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Numai scrie tampeni

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Și așa nu trebuie să le citești. sad

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Hai scrie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar 100% încredere nu o să am în nimeni niciodată. Nici măcar în părinţi nu am.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cum poti sta cu un om daca nu e incredere 100%?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pot,pur şi simplu. Încredere 100 % nu poţi avea decât în tine însuţi.Cel puţin aşa consider eu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Practic traiesti in nesiguranta mereu, e un risc asta, un un haos, gelozia este exprimarea acelui nesigurante, nu vezi cate omucideri se fac, ne arata lipsa nesiguranta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Aşa este viaţa, Ray, nesigură, dar asta nu înseamnă că trebuie să creezi probleme atunci când nu este cazul cum ar fi să devii gelos atunci când nu ai niciun motiv.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Practic traim intr o nesiguranta totala dar cumva creierul nostru cauta solutii da stai ca iubirea ne inhiba ratiunea de asta continuam relatia

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tu vorbeşti despre o relaţie care decurge bine, doar că tu eşti cel care caută probleme atunci când nu sunt sau una care cam "scârţâie"?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu caut nod in papura sa spun asa, pur simplu vorbesc de increderea reciproca, cum sa stai cu un om daca nu e de incredere, sunt idealist probabil

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"Atunci cum poti sta cu un om daca nu e incredere 100%?"

Cum poti iesi pe strada daca nu esti 100% sigur ca nu iti cade un avion in cap? Cam despre asta e intrebarea ta.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Pai sansa sa iti cada un avion in cap e foarte mica,asta stim sigur,desigur in Siria sansa e mai mare, depinde de anumiti factori, dar aici vorbim de a crede in altcineva, nu stii cat de incredere e acel om, esti intr-o nesiguranta totala

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si temperamentul transmis genetic conteaza, de aici si diferenta intre culturi

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti am citit ras de mai multe ori, ai dreptate

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mă bucur că ai înţeles. happy
Oricum, nu ştiu cât de bine am explicat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Important e ca am inteles ce ai vrut sa transmiti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Trebuie să trăieşti în prezent, nu să îţi faci tot felul de gânduri aiurea despre ce/cum va fi peste nu ştiu cât timp.Atâta vreme cât ai o oarecare încredere în cel/cea de lângă tine (nu 100% pentru că nu se poate sau cel puţin nu ar trebui să se poată) nu văd de ce ai încerca să cauţi nod în papură. Normal că nu poate nimeni şi nimic să te asigure că peste nu ştiu cât timp lucrurile nu vor mai fi aşa "roz", că vei avea parte de o dezamăgire, dar în viaţă dacă nu rişti, nu câştigi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea este prea complexa pentru a stii sa-ti raspund.
Dacã ai probleme cu increderea poti investi intr-un psiholog in relatii sau dating coach.
Dacã nu ai incredere in persoana respectiva, inseamna ca nu te crezi destul de bun incât sa rãmânã cu tine. Astfel ii transmiti lui/ei ca nu esti destul de bun, poate nu constient dar subconstient si e inevitabil ca ce gândesti tu sa nu se intample. Pentru ca gândurile devin fapte, faptele iti devin rutina si rutina ta e caracterul tau. E doar un loop prostesc care ti-l provoci singur cu toate persoanele, chiar daca se nimereste o persoana sa-ti fie de "incredere", tu o vei indeparta pentru ca "neincrederea" ta e doar in mintea ta, nu e reala, real e când se dovedeste contrariul(ca chiar nu poti avea incredere), dar farã a lega neincrederea ta de alte persoane care le cunosti, care le-ai intalnit in trecut sa rãmâna in trecut.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce mergeti pe sofismul asta daca ai incredere in tine alti sunt oameni de incredere, imi suna a idealism, daca ai incredere in tine nu inseamna ca alti se vor schimba pentru tine

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu e nici un sofism(e legea atractiei), majoritatea persoanelor care sunt singuri/e nu ai incredere in ei.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite pe Stalin ala nu a avut increere in generali, le-a schimbat si a castigat razboiul

| Swetlly122 a răspuns:

Nu are rost

| NikiBlack a răspuns:

Are rost, pentru astfel il vei cunoaște mai bine, si cine stie, poate după vei avea încrederea garantata in el. Dar daca ai o bănuială ca te folosește, întreabă-ți prietenii ce cred de el/ea, poate ei stiu mai multe. In orice caz, sper ca te-am ajutat!

| RAY a răspuns (pentru NikiBlack):

Dar daca nu ai incredere nu vad rostul, sensul unei asa zis relați, e timp pierdut