| MyNameisEduard a întrebat:

Ce sa fac? Vreau cu disperare o îmbrățișare,o mângâiere să-mi aline durerea din interior,mă simt singur,mă simt neînțeles, am familie dar îmi doresc si eu niște prieteni cu care să ies din când in când dar n-am cu cine pentru ca toți cei de vârstă mea sau chiar mai mici sunt toți niște alcooliști, doar cu vărul meu și cu cel mai bun prieten al meu care este plecat din țară mă înțeleg bine.Probabil vor fi mulți care vor râde de mine dar un sfat m-ar ajuta mult,scriu asta cu lacrimi în ochi, vreau doar pe cineva să-mi aline durerea, cer prea mult?
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Probabil ca prin "durerea din interior" s-ar intelege oful ca esti singur, nu? Ca n-ai o prietena?
Auzi, dar ai vreun hobby? Ceva in care sa-ti canalizezi atentia si energia?

| MyNameisEduard explică (pentru SharpEagle):

Nu stiu daca muzica este chiar un hobby dar ascult muzica foarte mult timp, doar ea ma ajută in momentele astea.

| SharpEagle a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Hobby e atunci cand exista si o componenta creativa, cand iti transformi energia intr-un proces creator sau lucrativ, cu rezultate care aduc si satisfactie, placere. Altfel spus, din care sa te "hranesti" psiho-emotional.

| MyNameisEduard explică (pentru SharpEagle):

Atunci nu cred ca am un hobby...

| SharpEagle a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Ti-as recomanda sa te gandesti la unul. Ai nevoie sa reciclezi energia asta negativa, s-o transformi in ceva benefic la final.

| MyNameisEduard explică (pentru SharpEagle):

Chiar nu stiu ce, nu am dispoziție de nimic, tot ce vreau acum este afecțiune, știu ca nu are legătură cu un hobby dar asta simt(scuze ca îți spun toate astea dar simt nevoia să ma descarc)

| SharpEagle a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Deci, nu te atrage absolut nimic din jurul tau? Esti sigur de asta? Poate ca e vorba despre o impresie temporara, care sa aiba de-a face cu o depresie. Dar gandeste-te cand erai mai mic, ce-ti placea sa faci, ce te atragea, cu ce te jucai samd?

| MyNameisEduard explică (pentru SharpEagle):

Când eram mic ma plimbam mult cu bicicleta și poate ai dreptate ca e doar o impresie temporară dar nu ma mai pot simti bine oricât aș încerca, simt nevoia de socializare și multă afecțiune, de asta pun întrebări pe acest site, mă mai eliberez de stres.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este timpul sa iesi din casa si sa-ti faci prieteni noi!
Vad ca ai doar 17 ani si esti inca la liceu, deci sute de colegi cu care te-ai putea imprietenii, dar pe real, nu online, fiindca online nu vei gasi niciodata decat minciuna si pierdere de vreme.

| MyNameisEduard explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca ar fi posibil,în liceu nu cunosc pe nimeni în afara de colegii mei de clasă și toți se laudă pe cât au băut aseară(chiar și unele fete), si multe alte chestii.În pauze stau doar in clasă, sunt timid(mai ales cu străinii), nu mă pricep la a-mi face prieteni, mă simt ca cel mai mare ciudat...

| Violleta2022 a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Pai, este timpuls a incepi sa cunosti, ca-n liceu la tine ai sute de copii si ai de unde alege (din aia care nu se lauda ca veau happy
Lasa timiditatea, nu te ascunde dupa acest cuvant, ca-i timpul sa inveti sa saluti, sa deschizi gura, ca la 17 ani esti aproape barbat si trebuie sa ridic capul din pamant si sa inveti sa respecti oamneii, daca vreis a fii respectat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar Dumnezeu poate oferi adevărata mângâiere și alinare. happy

| lickypuss a răspuns:

Mama. du te la mama ta si cerei o imbratisare