| ingerassecret a întrebat:

Chiar am nevoie de niste sfaturi de la voi, pentru ca nu stiu ce sa mai cred din situatia asta.
Fostul meu prieten a inceput sa vorbeasca cam des cu prietena mea cea mai buna.Cand iese afara o tachineaza, numai pe langa ea sta...in fiecare seara vorbesc prin mesaje.Astazi i-am zis prietenei mele sa imi arate ce vorbesc ei prin mesaje, si nu prea vroia...pe urma mi-a spus ca imi arata dar sa nu ii spun lui(adica fostului meu prieten).In mesaje el ii spunea "fix,te iubesc","stii ce imi doresc de la tine? un sarut",s-au "nb,dorm cu gandu la tine". Cand am vazut mesajele abia m-am abtinut sa nu plang,si prietena mea imi spunea ca doar glumeste cu ea, dar eu nu cred asta.
Eu cred ca o place sad.
Eu inca tin la el si il iubesc,si speram la o impacare, dar se pare ca nu va mai exista niciodata aceasta impacare sad
Voi ce parere aveti? credeti ca fostul meu prieten o place pe prietena mea?
Cum sa ma comport cu ei de acum inainte? s-au ce sa fac in aceasta situatie?
Ce ma sfatuiti? sad

3 răspunsuri:
| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Da,o place. V-ati despartit, e normal sa vrea sa-si faca o noua relatie pentru ca viata merge mai departe..Depinde foarte mult de cat timp v-ati despartit, de ce v-ati despartit si cat a tinut relatia voastra. Daca a fost o relatie de lunga durata, si pe mine m-ar scoate din sarite daca as vedea ca fostul meu iubit a trecut cu usurinta peste despartire, insa trebuie sa tii cont ca fiecare trece peste o despartire cum poate. unii sufera in tacere, altii isi fac relatii noi in speranta ca pot umple golul. Cat despre mesajele alea.pot fi simple tachinari, simple glume iar tu nu trebuie sa te intristezi pentru ca trebuia sa te astepti..trebuia sa te obisnuiesti cu gandul ca sunteti despartiti.dar din cate vad, tu l-ai iubit si il iubesti.
Mergi mai departe pentru ca nu mai vad sanse de impacare. Prietena ta si el sunt liberi sa faca ce vor.Dar o prietena adevarata nu s-ar da si nu ar incuraja "glumele" fostului prieten al prietenei ei in conditiile in care aceasta sufera..Asta tine de educatie si caracter, ma gandesc.
Vede-ti de viata! Accepta realitatea, linge-ti ranile. Iti vei gasi pe cineva care te merita, sunt sigura! Te pup.

| neutrino a răspuns:

Cea fost intre voi este de domeniul trecutului, iar tu ai pretentii absurde. Tu ce ai vrea, ca pe viitor toti fostii tai iubiti si prieteni sa nu-si mai vada de viata lor privata si sa planga dupa tine?

| h3r a răspuns:

Probabil aveți o vârstă mai fragedă și prietenia dintre voi nu e prea strânsă, cu toate că cei care ne rănesc o pot face foarte ușor, indiferent de legături...
Doar tu poți decide ce vei face mai departe, deși te sfătuiesc să te îndepărtezi de persoanele care nu te merită. Ține capul sus și mergi înainte, dezamăgirile astea te vor întări, ai grijă de tine!