| RAY a întrebat:

Cine credeti ca manipuleaza mai mult emotional barbati sau femeile?

Răspuns Câştigător
| evelinna01 a răspuns:

De regula, majoritatea oamenilor analizeaza problema in functie de situatia in care au fost ei pusi. Baietii care au fost manipulati, inselati, fraieriti de iubite, tind sa creada ca fetele, in mare parte (sau chiar toate) sunt jigodii si nu poti avea incredere in ele, etc. La fel si fetele care au fost la fel tratate de baieti, ii pot invinovati pe acestia si ii baga pe toti in aceeasi oala. Eu nu, eu sunt de parere ca la ambele sexe gasesti si oameni buni si rai.

| RAY explică (pentru evelinna01):

Ma cam regasesc in raspunsul tau, bine punctat si rational

35 răspunsuri:
| akiki a răspuns:

Eu consider ca femeile sunt cele care incearca sa obtina diverse lucruri prin manipulare, dar cu siguranta sunt multi barbati care apeleaza si ei la manipulare, mai ales cand incearca sa o "ademeneasca"

| RareşTPUro a răspuns:

De cele mai multe ori femeile. Deoarece vine vremea cand vor sa le cumparam ceva si noi barbatii nu prea vrem acest lucru dar aratam. Si dupa aceea fetele incearca sa para ca se supara si chiar nu mai vorbesc cu noi si ne fac nesimtiti si alte afirmatii pana cand ne fac sa le luam acel lucru dorit. Pe urma revine totul la normal. (Am dat doar un exemplu)

| Violleta2022 a răspuns:

Arta manipularii o detin in aceeasi masura si femeile si barbatii!
Depinde cine este mai slab in relatie si se lasa manipulat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Fetele?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

De ce crezi asta?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Nuh. De fapt. Si barbatii si femeile. Fiecare difera in functie de mentalitate si comportament. Am vazut baieti care pur si simplu nu dadeau de ales la o fata decat sa faca ce vor ei prin faptul ca poate sa ii piarda. Este un fel de manipulare. Dar bine doar in cazul anumitor persoane.
Si am vazut fete care trag de baieti in sensul ca ele stiu cum sa obtina ce vor de la ei. Le creaza domeniul si prin faptul ca, la fel, le pot pierde, ei fac tot ce vor ele si sunt efectiv "captivi" in acea relatie... si nu ma intreba...

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Eu am observat multe fete care vor sa-l faca pe x sa le iubeasca, iubirea banuiesc ca e o arma facuta sal conduca in folosul ei

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Este o arma pentru cine o vede asa. Iubirea nu ar trebui privita ca pe ceva impus spre ceva ce vrem noi.
Cea mai buna iubire vine neasteptata. Atunci cand nu este impusa si este simtita de ambii parteneri fara a lasa de dorit. Fara a avea gandul de "manipulare" cum ai zis tu.

| OldSoul a răspuns:

Persoana mai inteligenta din relatie.

| R0R0 a răspuns:

Femeile,clar.

| evelinna01 a răspuns (pentru R0R0):

Ai fi surprins.

| R0R0 a răspuns (pentru evelinna01):

Sunt fata.
Vorbesc din proprie experienta laughing

| evelinna01 a răspuns (pentru R0R0):

A pardon, credeam ca esti baiat laughing))

| R0R0 a răspuns (pentru evelinna01):

Toata lumea crede asta! laughing)
Am un avatar cu o fata, dar credeti ca sunt baiat rolling on the floor

| Idkidk a răspuns:

Ce avatar frumos ai!
Amândoi. happy

| RAY explică (pentru Idkidk):

Acuma l-am schimbat, isi place?

| Idkidk a răspuns (pentru RAY):

Da. smug

| RAY explică (pentru Idkidk):

Isi fac cadou cainele ala de nunta

| Idkidk a răspuns (pentru RAY):

Cine a zis că mă căsătoresc? rolling on the floor Dar tot bere vreau!

| RAY explică (pentru Idkidk):

Cine a spus ca ma insor cu tine?

| Idkidk a răspuns (pentru RAY):

Nu contează unde mergi, ce faci, dar berea îmi aduci!

| evelinna01 a răspuns (pentru RAY):

Mersi de funda happy

| RAY explică (pentru evelinna01):

Npc esti o persoana rationala

| evelinna01 a răspuns (pentru RAY):

laughing) mersi, nu mi s-a mai spus pana acum happy

Răspuns utilizator avertizat
| UnBroken2016 a răspuns:

Nu am avut prieteni °playboy° pana acum asa ca tin sa spun ca fetele. Dar daca stam sa ne uitam in jur, o fata din 2 vorbe poate face mai orice baiat. Cand se uita la tine cu ochii aia mari si mai °chisa° si 2 lacrime te-a prostit imediat.

| Aberdeen a răspuns:

Statistic, cel mai mult femeile. Dar și atunci când o fac, mai convingători sunt bărbații, cred eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile sunt programate genetic sa manipuleze, de cele mai multe ori o fac fara sa-si dea seama.

Barbatii o fac constient, in vederea unui scop clar.

Dar dintre cele doua sexe, clar femeile manipuleaza mai mult. In primul rand pentru ca e o trasatura naturala. In al doilea rand pentru ca barbatii, prin prisma nevoii continue de sex, sunt "voluntarii" perfecti pentru un astfel de rol.

Un lucru pe care majoritatea redusilor nu il inteleg si care trebuie subliniat este ca manipularea nu trebuie sa fie considerata ceva negativ. Scopul manipularii este cel care determina natura situatiei. De exemplu, poti manipula oamenii sa serveasca unui scop pozitiv. Sau, intr-o relatie, unul dintre parteneri il poate manipula pe celalalt in vederea unui rezultat din care ambii vor avea de castigat. Invatati sa analizati imaginea de ansamblu si sa va ma si folositi inteligenta din cand in cand.

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Femeia.Il atrage pe barbat iar dupa il are la picioare, daca stie sa se victiminizeze...

| evelinna01 a răspuns:

Si unii si altii.

| RAY explică (pentru evelinna01):

Nu crezi ca iubirea e o forma de manipulare?

| evelinna01 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, poate fi uneori, dar asa cum ti-am mai zis, sunt de parere ca atat fetele cat si baietii pot avea cornite. Nu tin partea nimanui.

Răspuns utilizator avertizat
| many404 a răspuns:

Difera in functie de persoana, dar parerea mea este ca o femeie este mai influentabila, pentru ca majoritatea barbatilor sunt sexisti.