| AbeautifulMind a întrebat:

Cui ii este dor de vremurile ce au trecut? Vremuri in care ne jucam si nu ne gandeam la sex, cum fac majoriateta copiilor de 13 ani de acum...mai si pun intrebari aici "daca este ok sa-si inceapa viata sexuala la 13 ani" straight face
Chiar daca sunt nascut in 97 si am avut o copilarie plina de aminitiri frumoase simt cum lucuruile s-au schimbat major...in rau, trebuie sa fii orb sa nu observi ca lumea nu merge intr-o directie buna happy
Stau si privesc in jurul meu, socializarea face2face parca se diminueaza pe zi ce trece, vad adolescenti de varsta mea fumand, jignind fete, laudandu-se cu tot ce au happy multe fete chiar indragesc genul asta de baiati in ultima vreme... ceea ce este tris. Acum toti au in cap facebook,pc,telefon,messenger,etc. Nu spun ca aceste lucururi nu sunt neaparat utile, dar s-a ajuns prea departe, aproape nimeni nu foloseste acum calculatorul ca ceva util, poti invata asa de multe lucuri cu ajutorul internetuli, lucuri esentiale chiar in dezvoltarea ta ca om happy
Tot ce conteaza acum este sexul,banii,masinile, hainele...Pacat! inainte foloseam autoturismele si telefoanele pentru a ne face viata mai usoara, acum sunt ornamente de a te lauda in fata celorlalti.
Chiar si desenele copilariei au disparut, desene in care ne regasim cu totii...imi este dor sa stau in fata televizorului asteptand sa inceapa (Viata cu Louie,Copiii de la 402, h2o,Misterele din Providence,Ce-i cu Andy, etc), imi este dor de timpul petrecut afara pana tarziu cu prietenii, imi este dor de muzica buna, imi este dor de jocurile copilariei, imi este dor de anii 2000-2010, parca lucuruile erau mai frumoase atunci happy
Chiar daca nu pot schimba nimic macar nu traiesc cu regretul ca nu am avut copilarie, stiu ca exista copii care nu au gustat din aceste lucururi si nu au avut parte de cele mai frumoase trairi.
Dar spuneti voi acum, nu va este dor de acele sentimente interioare traite in acele momente? Momente in care conta prietenia adevarata, acum majoriatea sunt pe interes, nici nu-ti mai dai seama cine iti este prieten si cine nu.
Va amintiti? nimeni nu a scris un subiect despre vremurile de mai de mult, de aia am scris eu, poate mai exista oameni care stiu ce inseamna "frumos" in viata asta naspa de tot.

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca vouă vă e dor de anii 2000, ce zici de cei care sunt nascuti in anii 70/80, ăia ce sa zică, ce vremuri misto erau atunci, m ai misto decit ce a ti trăit voi prin anii 2000, erau alte vremuri, care nu se pot descrie in cuvinte, acei ani 80, cu care nu ne m ai intalnim niciodată, anii 80/90/

| RAY a răspuns:

Banuiesc ca la tara inca mai sunt copii care se joaca seara si ziua, sa nu uitam jumatate din populatie sta la tara, cu adevarat e aiurea

| aumih16 a răspuns:

Eu n-am fost crescut si educat asa oricum eu sunt bucuros ca am prins o generatie poate chiar doua in care nu faceau copiii mici de 7-9 sau chiar aia mari de 10-16 prostii de genul asta dar astea sunt vremurile din pacate numai este ce era inainte copiii de acum sunt manipulati de tehnologie numai stiu ce inseamna viata cu adevarat stand la televizor calculator sau laptop de asta cum ai spus si tu sunt multi in ziua de astazi care pun intrebari despre sex masturbare sau mai stiu eu ce atat la baieti cat si la fete e rusinos dezamagitor sa stii ce preocupari au copiii din ziua de astazi care se viseaza adulti desi sunt prematuri ai de capul nostru da lasa fa toate mofturile la copiii cumpara de toate ca sa ajunga cu timpul anii si viata un cobai pentru copiii mai important este acum gradinita generala liceul facultatea si apoi sa isi gaseasca de munca sa se casatoreasca sa se marite sa faca copiii pe mai departe asta ar trebui sa fie preocuparea adevarata dar nu asa de mici mititei sa o faca totusi e ingrozitor ce josnic o sa ajunga o generatie de ratati copiii astia de acum daca afla de acum de sex de masturbare doamne fereste si pazeste sigur ca eu nu am zis spus ca copiii nu trebuie sa isi cunoasca propriul corp trup dar problema este sa nu afle tocmai de mici mititei chestiile astea sa se faca ei mari si dupa aceea au tot timpul la dispozitie dar nu acum parerea mea e ca copiii nu primesc educatie suficienta si e vina parintilor ca ii cresc asa pacat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

dacă n-aș ști, aș spune că am scris eu toate astea laughing
da, îmi e dor..tot în 97" m-am născut și eu. îmi amintesc că stăteam de dimineață până seara în drum.și câte desene frumoase erau. aveam nevoie de atât de puțin să fim fericiți. ce vremuri sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au ajuns astia de 18 ani sa vorbeasca despre copilarie de parca li s-a intamplat cu decenii in urma...

| HuShEr a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii. si eu tot in 97 sunt nascut dar ma gandesc la parintii nostri cum se simt ei cand vad toate astea mai ales ca ei au prins vremurile din 70-80 care erau minunate. si eu am avut o copilarie destul de frumoasa si imi e dor de vremea aceea care nu cred ca o sa mai apara vreo data. imi e mila de copii astia care sunt de-a dreptul inculti prosti si care fara telefoane sau internet ar fi in stare sa faca crime. ma gandesc oare peste 10-20 de ani cum se va ajunge sad

| Satango a răspuns:

Îmi e dor de aceste lucruri, chiar dacă nu le-am trăit.

| UzOm a răspuns:

Am avut o copilărie foarte frumoasă între anii 7-14 (nu de alta dar în intervalul ăsta nu învățam nimic acasă. După 14 m-am apucat. :D ). Țin minte cum ne adunam 14-15 persoane la o groapă de nisip ca să ne jucăm cu jucăriile :)). Era foarte frumos atunci când ne atacam cu soldații ca să ne apărăm orașele. Țin minte că unul venise cu trei plase de jucării. Bolundul:)). Avea ditamai metropola, cu tancuri, nave, soldații, clădiri foarte uriașe și tot felul de alte prostii.
Iară era mișto când ne duelam cu cărțile Duel Masters sau Yu Gi Oh. Ne certam foarte des din cauza lor, mai ales când făceam schimb de cărți. Am făcut foarte multe în șapte ani (bătaie de la copii nu am luat :)) )

Acum când mă uit în ce hal a ajuns societatea mă apucă amețeala. Văd prichindei care au tot felul de telefoane de ultimă generație. Cel mai tare lucru este atunci când le pui o întrebare ușoară din ceva, iar ei te roagă ca să aștepți până caută răspunsul pe net (telefon). Eu la vârsta lor aveam o amărâtă de cărămidă ( http://www.andreialbu.com/wp-content/uploads/2012/07/nokia-6110.jpg ) pe care o foloseam doar când era chiar nevoie. În rest... Era mai tot timpul stins.

PS: Când s-au referit la sfârșitul lumii în 2012, poate se refereau la altceva.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Da,imi pare rau pentru toti copii care nu isi mai iau nasul din telefoane, stau toata ziua cuprinsi intr-o lume paralela, in care se inchis singuri, refuza sa mai iasa afara, stau toata ziua pe Facebook, inca de la varste fragede.Eu m-am nascut in 91, vedeai pe atunci pe strada copii cu iphone-uri, chiar si aia de 5 ani.Eu telefon nu am avut pana pe la 14 ani si cont de Facebook pe la 17, nu la 10, 11, cand vad online fetite de 10 ani care isi pun poze cu ele, innebunesc.Da, lumea a luat-o rau de tot la vale, ce desene animate erau atunci, nu ne uitam la filme porno, cum fac majoritatea adolescentilor, daca ei se uita la filme cu crime de la 11 ani, ce sa mai spui de generatia care urmeaza.Vom ajunge sa fim niste masinarii, fara pic de suflet in noi.Imi pare rau, cat de frumoasa era lumea daca nu apareau toate astea.Si, copii parca sunt de nestapanit, apar tot felul de lucruri la televizoe, foarte putine lucruri sunt cenzurate, copii aud de la cei mai mari ca sexul e tare, au o pofta nebuna in ei.Nu ma mir cum de nr. fetelor gravide care au sun 15 ani creste semnificativ de la an a an. Copii nu mai stiu ce este viata. Imi pare rau ca s-a ajuns aici.Am si eu un baietel si incerc sa il tin departe de tot ce inseamna tehnologie, desi nu se prea poate, il scot mereu afara, el este destul de mic, are 3 ani. Bafta!

| fataaaa a răspuns:

Am trait o copilarie foarte frumoasa, fara pc tableta laptop si telefon si am trait-o din plin.Si mie mi-e dor de acele vremuri cand la o aniversare copiii se jucau intre ei, nu stateau la toata aniversarea pe telefoanele lor smechere, ca acum!

| Nova21 a răspuns:

Adevar graiesti, acum majoritatea copiilor vor numai ultimul telefon, cel mai tare PC, vor sa fumeze, sa faca sex la 14 ani, vor bani daca nu fac crize...
Anyway, nu putem schimba nimic, puteam doar sa privim cum mii de copii isi pierd copilaria.
Este destul de trist ceea ce se intampla.
Acum 6 luni am fost intr-o excursie in Roma, acolo am vazut o tona de copii care aveau iPhone, tableta etc., copii de maxim 8 ani, atunci mi-am dat si eu seama cat de grav este, daca la 7-8 ani au deja iPhone, tablete, ultimele PC-uri, ce sa mai zici cand vor avea 15 ani.Ii intrebi daca au avut copilaria, cel mai probabil vor spune ca au stat pe telefon toata ziua si pe calculator...
Macar daca le-ar folosi pentru informarea lor, nu pentru joaca si ca sa te dai mare cu el.

| BlackStar99 a răspuns:

Acele vremuri...
Acum, dacă nu ai o familie despărțită, dacă nu fumezi de la 13 ani pe banii părinților, dacă ești încă virgin la 15 ani, daca nu ai o urma de IPhone pe piept când te bronzezi, daca ești pro invataturii, daca nu te rupi in gura la petreceri, daca nu ai tatuaj sa piercing în buză, trebuie sa recunoaștem......cine nu face toate acestea, îi un ciudat.
Și dacă asta înseamnă să fi ciudat, eu sunt regele ciudatilor.

| lightdimmer a răspuns:

Si cum ii ajutam pe cei din ziua de azi? Aveti idei concrete?

| ZeKaCSS a răspuns:

Frate asa este, pana in 2012 a durat toata treaba asta, cu anii buni pentru totii copii, peurma parca toti s-au digitalizat de tot, cu telefoane, tablete, etc. Hai ca inainte stateai pe messenger seara, gen 10-20 de minute care aveau calculator, care nu la tv happy Dar acum, e praf, copii se nasc cu tableta-n mana, nici nu mai stiu ce e ala parc cu hinta si leagane, topoganelaughing Iti dai seama? generatiile care vor urma, nici nu ma pot gandii. Ma bucur mult pentru cei care au avut parte de prieteni in copilarie, cu care se jucau ascunsa, leapsa, etc. Si tin minte ca ma plangeam la parintii cand eram mic de tot sa-mi cumpere un amarat de calculator, vai dar bine au facut ca n-au luat, acum realizez ce rau ar fi fost!

| anOnyMmmmmmm a răspuns:

Si mie imi este dor de ani ceau trecut cei mai frumosi ani din viata mea au fost 2008, 2009. 2010. 2011. 2012 de atunci toata viata mea nu mai este frumoasa parinti s-au despartit in 2016