| Anahiteamo a întrebat:

Cum ar trebui sa procedez ca sa il fac pe un coleg de facultate sa se indragosteasca de mine? Tin sa mentionez ca am fost prieteni cu beneficii cu 4 luni in urma, dupa care am facut tot posibilul sa par fericita tot timpul si am fost extrem de indiferenta. Ba chiar ma implic in diverse activitati care ma ajuta sa ma formez ca persoana. Teoretic, sunt pe drumul cel bun. Am observat ca pe ascuns in timpul cursurilor ii tot fugeau ochii dupa mine, si de fiecare data cand ma privea devenea serios sau ganditor. Mi-am facut recent curajul sa ii scriu. Desi a ramas foarte surprins, mi-a spus ca nu putem fi mai mult decat prieteni cu beneficii. In schimb, eu i-am propus sa fim doar amici, specificandu-i faptul ca nu vreau o relatie cu el (anumea am zis asa). El nu a zis nici da, nici nu. Ideea e ca noi continuam sa nu vorbim. Ba chiar dupa discutiile cu privire la amicitia noastra a incercat sa imi faca in ciuda incercand sa o sarute pe o colega de facultate de fata cu mine (se vedea clar ca voia sa imi faca in ciuda). In rest, continua sa ma priveasca pe la cursuri (mai pe ascuns, mai in vazul altora).
Mi-ar placea sa stiu ce fac mai departe. Va rog frumos sa ma sfatuiti! happy

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prietenia cu beneficii inseamna sex fara obligatii. Alegi pentru acest tip de relatie o persoana pe care nu o respecti si nu o pretuiesti, fiindca practic o folosesti doar pentru descarcarea unor asa-numite nevoi fizice. Nu prea ai cum sa treci la alt nivel cu persoana respectiva, doar daca ai fost prost la inceput si nu ai evaluat corect situatia (ai ales o persoana pe care totusi ai putea-o respecta ca om). Oricum, va fi foarte greu sa te qafisezi in public cu o persoana pe care ai folosit-o anterior, o sa ai impresia ca toata lumea stie si te dispretuieste pentru alegerea facuta.
Eu nu stiu in ce situatia va aflati voi, dar iti pot spune ca sansele sa aiba sentimente pentru tine sunt mult mult mai mici decat sansele de a avea sentimente pentru o femeie cu care nu a avut relatia de tip prietenie cu beneficii. Nu stiu daca vrea sa iti faca in ciuda sau sa iti arate ca nu ii pasa de tine, tu stii mai bine.
Cred ca o discutie clara, fara nici o minciuna si ascunzis ar fi utila. O sa afli asa ce gandeste, va sti si el ce gandesti tu si veti putea decide impreuna daca aveti vreo sansa in vreun fel. Nu il mai minti, nu mai spune prostii pe care nu le crezi, asta ii va scadea si mai mult respectul pe care ti-l poarta.

| Alexandru0007 a răspuns:

Nu te mai chinui cu el. iti pierzi timpul.
daca nu a vrut de la inceput ceva mai mult..acum nici atat nu va mai vrea

| Violleta2022 a răspuns:

Ai primit un raspuns clar din partea lui: ca puteti fii DOAR proeteni cu beneficii, adica sex si atat, ce nu intelegi?
Nu, nu vrea sa se indragsoteasca de tine sau sa isi piarda timpul cu tine, vrea simplu: sex si atat.
daca nu-ti convin conditiile impuse de el, cauta-ti altul, dar nu spera la iesit impreuna sau dragalasenii, ca nu tin de "beneficiile" pe care le-a solicitat.

Sfatul meu este sa-ti cauti un baiat care sa aiba sentimente pentru tine, cu care poti sa fii fericit, pentru ca, asta din povestea ta, nu este si nu va fi niciodata al tau, doar te foloseste ca pe ultima prostituata si se va afisa cu cele care ii plac.
Ca sa nu suferi, nu te injosii sa te culci cu el, ca nu castigi nimic, o va face cu dispret, doar sa-si satisfaca madularul si se va distra si alinta pe altele.

| neutrino a răspuns:

Mareste cota beneficiilor si la un moment dat trebuie sa ai noroc.

| Betty12345678 a răspuns:

Nu cred ca poti sa determini pe cineva sa se indragosteasca de tine, asta din din umanitatea lui.Imprieteniti-va si vezi unde se ajunge.