| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama daca sunt in perioada fertila? Am avut ciclu regulat pana luna trecuta in care mi-a intarziat doua saptamani. In loc sa imi vina pe 18 martie mi-a venit pe 3 aprilie. Imi pot da seama daca acum sunt in perioada fertila saunu?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In urmatoarele 6 luni, va trebui sa consideri fertila toata luna, cu exceptia primelor 5 zile de la venirea ciclului menstrual.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual este NEREGULAT si din acest motiv nu se poate calcula sau determina ziua in care se produce OVULATIA si din acest motiv nu se poate determina PERIOADA FERTILA. PERIOADA FERTILA SE POATE DETERMINA NUMAI/DOAR IN CAZUL IN CARE CICLUL MENSTRUAL ESTE REGULAT. De asemenea pe baza observatiilor medicale si a multor experimentari a reiesit ca O SARCINA se poate forma/lua nastere DOAR/NUMAI in cazul in care sperma ajunge in vagin in asa numita perioada fertila a fiecarui ciclu menstrual. Perioada fertila reprezinta acea perioada de circa 3-5 zile in care spermatozoizii din sperma ajunsi in uter pot supravietui in asteptarea momentului de producere a ovulului pentru a-l fecunda si astfel femeie sa poata procreea, adica poate sa ramana insarcinata in cazul in care intretine contacte sexuale neprotejate si partenerul ej aculeaza sperma in vagin intentionat sau involuntar. Astfel ca; PERIOADA FERTILA poate fi determinata doar/numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, adica are mereu/constant aceeasi lungime cu acelasi numar de zile de fiecare data, acceptandu-se o variatie de +/- 1 zi (cu rare exceptii de 2 zile). Un ciclu menstrual este considerat REGULAT doar in cazul in care lungimea ultimelor minim 6-8 cicluri consecutive au constant acelasi numar de zile adica variatia nu depaseste +/- 1 zi fata de ciclul anterior. Adica ceva cam in felul urmator; 28, 28, 29, 29, 28,28 28,27, 28. Daca se produc modificari mai mari de 2-4 zile chiar si la distanta a 4-5 cicluri menstruale se considera respectivul ciclu NEREGULAT, caz in care uneori pot sa apara diferente destul de mari care NU pot fi prevazute/anticipate. Din pacate femeile cu astfel de ciclu sunt condamnate sa intretina intotdeauna numai contacte sexuale protejate printr-o metoda de protectie adecvata. Sau sa recurga la folosirea pastilelor anticonceptionale sau a inelului intravaginal cu scopul de a se proteja de o sarcina nedorita si pentru a regla ciclul la cel considerat normal de 28 de zile. Multa sanatate!